Riigikogu tänasel istungil ei jõutud südaööks isegi töönädala päevakorra kinnitamiseni, sest opositsioonisaadikud andsid terve päeva alates istungi algusest üle kümneid eelnõusid ja arupärimisi. Taoline õigus – võimalus obstruktsiooniks – on neil tulenevalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusest.

Kell 15 alanud ja üheksa tundi kestnud istungi jooksul anti kokku üle 63 eelnõu ja esitati 64 arupärimist. Arvukalt esitati ka protseduurilisi küsimusi. Istungi tööaeg lõppes hilisõhtul kell 23.59.

Juba hommikul kogunevad rahvasaadikud taas. Teisipäevane istung algab kell 10. See algab istungi rakendamisega, kus opositsioonil on taas kord võimalik anda üle eelnõusid ja esitada arupärimisi.

„Opositsioon annab endast parima, et pidurduda peretoetuste kärbet, tehes seda muu hulgas läbi arupärimiste, eelnõude ja muude võimalike materjalide üleandmise,“ selgitas Tanel Kiik (Keskerakond) venitamistaktikat.

Tekkinud olukorda arutas ka vahepeal kokku kutsutud Riigikogu vanematekogu, kes pidas nõu pooleteise tunni jooksul. Riigikogu istungit juhatanud Riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi (Reformierakond) iseloomustas toimunud arutelu: „Koosolek toimus konstruktiivses õhkkonnas. Otsuseid vastu ei võetud.“

Opositsioon lubab enneolematut obstruktsiooni

Nii Keskerakond kui Eesti Konservatiivne Rahvaerakond teatasid esmaspäeval pressiteate vahendusel, et kavatsevad takistada peretoetuste kärpimist ja maksumuudatuste tegemist kõikide nendele olemasolevate vahenditega. Plaani laiendati kogu opositsiooni peale, kaasates oma tegevuskava sisse ka kolmanda opositsioonierakonna – Isamaa.

„Alustame obstruktsiooni mahus, mida ei ole riigikogus veel nähtud. Valitsuse ähvardus suruda oma poliitikat läbi ilma sisulise aruteluta ehk kobareelnõudena ja usaldushääletusi appi võttes ei jäta meile muud võimalust,“ ütles EKRE juht Martin Helme.

Mida see endast kujutaks?

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder märkis Delfile, et üle hakatakse andma eelnõusid ja arupärimisi.

Kui suurest mahust rääkida saab?

„Raske hinnata,“ märkis ta. „Ega meie eesmärk pole jaanipäevani venitada, vaid viia koalitsioon selleni, et saaks asju sisuliselt arutada. Loodan, et enneolematut obstruktsiooni pole tarvis rakendada, kuid oleme selleks valmis.“

Reformierakonna riigikogu fraktsiooni juht Erkki Keldo ütles esmaspäeva õhtul Delfile, et opositsioon tegeleb parlamendi rolli põhimõttelise tasalülitamisega. Tema väitel oli valitsuserakondadel soov menetleda kõiki eelnõusid vastavalt riigikogu kodukorrale, mille järgi opositsioon saab küsida küsimusi ja teha muudatusettepanekuid.

„Opositsioon seevastu alustas obstruktsiooni juba enne esimese valitsuse eelnõu lugemise algust. See näitab, et neil pole kunagi olnud soovi pidada mõistlikku parlamentaarset debatti, vaid algusest peale oli nende eesmärgiks parlamendi töö seiskamine,“ märkis Keldo.

„Kui opositsioonil pole soovi isegi esimest lugemist teha, pärast mida tulevad kõik kaasamised ja muud menetluslikud protsessid, siis see on parlamendi rolli põhimõtteline tasalülitamine, mis muudab riigikogu täiesti võimetuks oma põhiseaduslikke kohustusi täitma. See on täiesti esmakordne ja tõsine oht ka tulevikku vaadates,“ leidis Keldo.

Täna algab istung kell 10. Maratoni sellest aga ei kujune, kuna lõpetatakse hiljemalt kell 14. Järgnevad komisjonide istungid.