Riigikogu uus koosseis kogunes täna oma esimesele istungile, kus riigikogu liikmed andsid ametivande ja valivad nüüd juhatuse.

Lauri Hussarist sai riigikogu esimees:

XV riigikogu esimese istungi avas vabariigi president Alar Karis. Pärast presidendi kõnet andsid riigikogu liikmed ametivande. Ametivande teksti luges kõnepuldist ette riigikogu vanim liige Enn Eesmaa ning tema järel kirjutasid vandetekstile alla ka kõik teised riigikogu saadikud.

Esimesel istungil toimub ka riigikogu esimehe ja aseesimeeste valimine. Esmalt valitakse salajasel hääletusel riigikogu esimees ning seejärel samaaegselt kaks aseesimeest. Pärast juhatuse valimist esitab peaminister Kaja Kallas valitsuse tagasiastumise avalduse.

Lisaks allkirjastas uus koalitsioon nädalavahetusel avalikustatud leppe:

Isamaa toetab Jüri Ratast

Traditsiooni kohaselt valib opositsioon oma esindajaks riigikogu juhatuses suurima opositsioonierakonna juhi. Just selle loogika alusel täitis tänaseni riigikogu aseesimehe kohta Martin Helme (EKRE). Keskerakond otsustas seekord aga aseesimehe kohale kandidaadiks seada Jüri Ratase. Kolmas opositsioonipartei Isamaa otsustas, et toetab valimistel Ratast.

Isamaalane Priit Sibul ütles Delfile, et erakond otsustas irduda traditsioonist toetada aseesimehe kandidaadina suurima opositsioonierakonna juhti ehk Martin Helmet, kuna Jüri Ratasel on rohkem kogemust.

EKRE juht Martin Helme tõdes, et Keskerakonna fraktsioon hääletab ilmselt ükshäälselt Jüri Ratase poolt. „Poliitilised kalkulatsioonid on need, mis tegelikult suunavad neid otsuseid, me saame aru, mis need on – ma ei pruugi neid heaks kiita, aga on nagu on,“ nentis Helme.

Mida teeb riigikogu juhatus?

Riigikogu juhatus koosneb kolmest liikmest, esimehest ja kahest aseesimehest. Lisaks istungite juhtimisele tegeleb juhatus parlamendi paberimajandusega – kinnitab komisjonide koosseisud, registreerib fraktsioonid, koostab jooksvalt töönädalate kava.

Möödunud aastal kerkisid riigikogu juhatuse ülesanded ja volitused avalikkuses teemaks, kui aseesimees Martin Helme (EKRE) hakkas blokeerima riigikogu liikme Marko Mihkelsoni (Reformierakond) välislähetusi. Selliseid dokumente peab juhatus kinnitama ühehäälselt, mistõttu pani Helme vastuhääl protsessi patiseisu.

Riigikogu juhatuse volitused kestavad ühe aasta. Riigikogu liikmed valivad enda hulgast uue juhatuse igal kevadel.

Kellele uued, kellele vanad käigud

Veel viimaseid päevi riigihalduse ministrina tegutseva Riina Solmani poliitkarjääris algab täna kell 14 uus etapp, kui ta vannutatakse riigikogu liikmeks. Solman tõdes, et osasid soppe ja käike ta endiste ametite tõttu parlamendihoones ikkagi tunneb.

Jälgi tänaseid poliitikapäeva sündmusi Delfi otseblogist: