Öösel avaldatud Soome tähtsaima lehe analüüsis toodi välja, et veel 2000. aastate alguses hoidusid kõik suuremad parteid äärmuslikest joontest. Pärast seekordseid valimisi ei saa enam kurta, et erinevusi pole.

„Need olid unistuste valimised. Rahvas hääletas praeguse valitsuse poliitika vastu, sest opositsioon sai 17 kohta juurde ja valitsusparteid kaotasid 17 kohta,“ kirjutas lehes analüütik Teemu Luukka.

Kolm suuremat erakonda said suuremaks, keskmised jäid väiksemaks. Viiendik rahvast hääletas põhisoomlaste poolt, kes kogusid läbi aegade parima tulemuse. Keskpartei sai läbi aegade halvima tulemuse ning rohelised kaotasid suhteliselt kõige rohkem kohti.

Piisavalt suure häälteenamusega valitsust on Luukka sõnul aga ilma roheliste või keskparteita keeruline moodustada.

Järgmine valitsus peab Helsingin Sanomate teatel tegelema puudusega, kulutuste kokkutõmbamisega. Soome jääb heaoluriigiks, ehkki vaesemaks kui teised Põhjamaad, resümeeris Petteri Luukka.

„Suurim igapäevaelus nähtav muutus on see, milliseid kärpeid valitsus teeb riigieelarvelistele toetustele kodanikele, asutustele, hoolekandepiirkondadele, omavalitsustele ja ettevõtetele,“ märkis lehe analüütik.

Soome tulevast muutust on lehe teatel raske hinnata seetõttu, et keegi ei tea, kui kauaks valitsus püsima jääb. Samas on Soome valitsused olnud viimastel aastakümnetel enamasti üsna pikki perioode.

Kahekümneprotsendilise häältesaagi juures ei muuda ükski erakond Soomet nelja aastaga tohutult, isegi kui tegu on peaministriparteiga, kirjutas Helsingin Sanomat öises analüüsis.