Õpetajate ühendused esitasid loodavale koalitsioonile kümme palvet
(7)Täna, 16. märtsil arutlevad koalitsioonikõnelusi pidavad erakonnad haridusvaldkonna sõlmküsimuste üle. Õpetajate ühendused, kelle eesmärk on tagada õppijaile parim võimalik õpiruum, esitasid erakondadele kümme palvet.
Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi juhatuse esimees Kaja Sarapuu rääkis: „Õpetajate ühenduste esimene palve on, et loodav koalitsioon arvestaks Riigikogu kultuurikomisjoni poolt 12. märtsil 2021 Vabariigi Valitsusele tehtud ettepanekuid, mille eesmärk on tagada õpetajakutse väärtustamine ja õpetajate järelkasv. Lisaks paluvad õpetajad välja töötada õpetajate karjäärimudel, mis oleks analoogne 2013. aasta kaotatud süsteemiga, kuid oleks tingimuste puhul nüüdisaegne ning et riik toetaks eestikeelsele õppele üleminekut adekvaatsete ressurssidega. Samuti korrati palvet, millele on korduvalt tähelepanu juhtinud Eesti Matemaatika Selts – Eesti haridussüsteem vajab järelkasvu.“
Suur põud valitseb just III kooliastme ning gümnaasiumiastme aineõpetajate osas. Näiteks on viimase kümne aasta jooksul Tartu ja Tallinna ülikoolis füüsikaõpetaja ettevalmistuse saanud 13 inimest. Olukorda üritatakse lahendada, pannes alushariduse (lasteaia) pedagooge algklassidele ning klassiõpetajaid II ja III kooliastmesse ainetunde andma. Perioodil 2013–2018 lõpetas Tallinna Ülikooli 17 saksa keele ja 10 prantsuse keele õpetajat. Samas on Haridus- ja Teadusministeerium esitanud ootuse, et alates 2023. aasta septembrist tuleb koolides pakkuda õppijale võimalust valida erinevate võõrkeelte vahel (vene, saksa, prantsuse jne).
Õpetajate ühenduste võrgustiku koordinaator Madis Somelar sõnas: „11. novembril 2020 pidas Riigikogu ees kõne riigikontrolör, kes tõdes, et Eestil hakkab kvaliteetse hariduse võimaldamise jõud raugema. Samuti tõdes riigikontrolör, et inimesi napib ning eri sektorid konkureerivad samadele inimestele. Olemasoleva inimvara väärindamine on seega nii poliitiline kui ka majandusküsimus, rääkimata kultuuri-, tervishoiu-, kaitse- ja kõigi teiste valdkondade jätkusuutlikkusest – haritud ja terved inimesed loovad väärtusi ning tagavad ühiskonnas kvaliteetse jätkusuutliku arengu.“
Kõneisikud
Kaja Sarapuu, Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi juhatuse esimees
Hele Kiisel, Eesti Matemaatika Seltsi juhatuse liige