MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimase nädala tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 30,2%, Eesti 200 17,5% ja Keskerakonda 14,9% valimisõiguslikest kodanikest. Tulemused kajastavad küsitlusperioodi 7.-13. märtsini ning kokku küsitleti tuhandet valimisealist Eesti kodanikku.

Viimase nädala tulemuste põhjal on Reformierakonna toetus võrreldes valimiste nädalaga langenud 2,3% võrra, kuid edu järgnevate ees on suur. Eesti 200 toetus on tõusnud 3% ning sellega tõusis esimest korda parlamenti pääsenud erakond reitingutabelis neljandalt kohalt teiseks. Keskerakonna toetus pole võrreldes valimiste-eelse küsitlusega märkimisväärselt muutunud.

Esikolmikule järgnevad EKRE (13,5%), SDE (9,2%) ning Isamaa (8,6%). EKRE toetus on pärast valimisi veel langenud ning reitingutabelis ollakse nüüd neljandal kohal. Nii SDE kui ka Isamaa on võrreldes valimistele eelnenud küsitlusele mõnevõrra toetust kasvatanud.

Viimase nelja nädala koondtulemuste põhjal on liidrikohal oleva Reformierakonna toetus 29,2%, järgnevad EKRE 18,9% ning Keskerakond 16,7%. Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (13,1%), Isamaa (8,7%) ning SDE (8,1%).

Ühiskonnauuringute Instituudi kinnitusel nõuavad suured muutused erakondade toetuses vahetult enne valimisi täpsustust selle osas, kuidas hetkeseisu hinnata. Kui toetusnumbrid püsivad nädalast nädalasse stabiilsed, on Norstati nelja nädala koondtulemus kõige täpsem oletus erakondade toetuse hetkeseisu kohta.

Kui toetusnumbrid aga muutuvad järsult, võib juhtuda, et viimaste nädalate tulemused erinevad märkimisväärselt nelja nädala koondtulemusest ning on ühtlasi ka paremad oletused hetketoetuse osas.

Norstat keskendub iga nädal mõõdetava erakondade toetusnumbrite puhul ka edaspidi nelja nädala koondtulemustele. Samas rõhutatakse viimase nädala küsitlustulemusi juhul, kui nädalastes tulemustes on võrreldes eelmise nädalaga toimunud väga suur muutus või kui viimase nädala tulemus erineb oluliselt nelja nädala koondtulemusest.

Sellest tulenevalt oli käesoleval nädalal põhjust keskenduda viimase nädala tulemustele ning mitte nelja nädala koondtulemustele.

Viimase nelja nädala koondtulemuse kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid