Taolist ettepanekut sisaldava kirja sai Narva linnapea 23. veebruaril kaitseministeeriumist. Katri Raik rääkis sel teemal ministriga nii täna varahommikul kui ka õhtul.

„Ütlen kohe, et seda tanki ei saa linna tahte vastaselt siia tuua,“ ütles Raik RusDelfile. „Tanki eksponeerimiseks on vaja linnavalitsuse luba.“ Ta rõhutas, et see ei ole linnapea isiklik arvamus ega ka linnavolikogu otsus, vaid linnavalitsuse korraldus.“

„Esimene mõte oli, et tank, kuna seda on plaanis näidata paljudes Eesti linnades, tuleks tuua ka Narva,“ räägib Raik. „Narva on teatavasti Eesti linn. Aga eile kuulsin linlastelt palju erinevaid arvamusi. Valu eelmisest tankist jääb suureks. Ja haav on endiselt lahti. Võime pikalt ja kaunilt öelda, et üks tank on monument, mis ei osalenud sõjategevuses, ja et nüüd on Venemaa agressor ja see tank tappis palju inimesi. Kuid ikkagi tekitab see erinevaid emotsioone. Nii et arvan, et see pole seda väärt.“

Narva linnapea lisas, et ka teiste omavalitsuste juhid kahtlevad, kas tuua Tallinnas eksponeeritud tank Ida-Virumaale. Kõik nad esitavad küsimusi – mis on eesmärk, mida nad tahavad sellega inimestele öelda.

Katri Raik

„Nad võivad mult küsida: aga kas te olete Ukraina poolt?“ ütleb Katri Raik. „Jah, muidugi, ma olen Ukraina poolt. Ja ma arvan, et tasub luua ja Narva tuua näitus, mis räägib sellest, kuidas seal sõjategevus toimub. Tore oleks kohtuda ajakirjanikega, kes olid sõja alguses Ukrainas. On võimatu öelda, et see pole meie sõda. Ta puudutab meid. See on ka meie sõda. Näitus oleks õige. Aga tank on relv. Ja me ei vaja seda.“

Kuna see on linnavalitsuse otsus, siis võtab selle langetamine aega. Narva linnapea jätkab täna ja homme arutelusid kaitseministriga ning seejärel langetab lähipäevil linnavalitsus otsuse, mis tehakse seejärel kohe ka teatavaks.

Raigi arvamusega nõustub ka Narva-Jõesuu linnapea Maxim Iljin. „Kui meenutada, millised emotsionaalsed tagajärjed tõid kaasa eelmise aasta augustis aset leidnud sündmused, siis ma lihtsalt ei mõista purustatud tanki eksponeerimise vajadust Narvas,“ mõtiskles Iljin. „Kes sellest kasu saab? Kohalik elanikkond kindlasti mitte, olenemata igaühe positsioonist sõjas. Kellele see tegelikult meeldiks? Arvan, et Narva võimudel pole seda vaja, augustis oli kõik liiga terav.“

Jõhvi vallavanem Maris Toomel ütles, et temagi on kaitseministeeriumiga läbi rääkimas. „Otsust veel ei ole, plaanime seda reede hommikul, seejärel saame sel teemal midagi konkreetset öelda,“ ütles ta.

Vene tank jääb Tallinnasse 2. märtsini.