Saajate hulgas on nii poliitikuid, näitlejaid kui ka muusikuid, kuid ka näiteks teadlasi ja arste. Delfi tutvustab mõningaid teenetemärgi saajaid lähemalt.

Tiina Simson on lastepsühholoog ning Tallinna laste turvakeskuse turvakodu üksuse juht. Selle hulka kuulub ka Lilleküla turvakodu, mis on vastu võtnud ka Ukraina lastest põgenikke – eelmise aasta aprillis kirjutas Eesti Päevaleht, kuidas turvakodus on esmase peatuspaiga saanud üheksa last. Simson on varem pälvinud Tallinna linnalt aasta parima sotsiaaltöötaja tunnustuse. Sotsiaalvaldkonnas on ta töötanud alates 1997. aastast.

Indrek Saar on poliitik ja olnud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige alates 1998. aastast ning kuulunud nelja riigikogu koosseisu. Ta oli kultuuriminister nii Taavi Rõivase teises kui ka Jüri Ratase esimeses valitsuses. 2019. aasta juunist kuni 2022. aasta veebruarini oli ta sotsiaaldemokraatide esimees. Lisaks poliitikale on ta olnud ka Rakvere teatri direktor ning kuulub erinevatesse teatriga seotud nõukogudesse ning liitudesse. Ta on pälvinud Ants Lauteri nimelise auhinna ning Eesti kultuurikapitali näitekunsti aastapreemia.

Viktoria Ladõnskaja-Kubits on poliitik. Ta on riigikogu ja Isamaa erakonna liige. Enne poliitikasse astumist töötas ta ajakirjanikuna mitmetes väljaannetes ning töötas ka ETV2-s saatejuhi ja toimetajana. Ta teatas eelmisel aastal, et kevadistel riigikogu valimistel ta ei kandideeri.

Stig Rästa on kitarrist, laulukirjutaja, laulja ja produtsent. Ta oli Outloudzi solist ja kitarrist ansamblis Traffic. Rästa on osalenud Eesti Laulul mitmeid kordi nii esineja kui ka laulukirjutaja ja produtsendina. 2015. aastal võitis ta võistluse looga „Goodbye to Yesterday“, mida esitas koos Elina Borniga. Eurovisioni lauluvõistlusel saavutati finaalis 7. koht. Tema osalusel loodud laulud on veel Eurovisionile läinud – Jüri Pootsmanni laul „Play“ ning Victor Crone'i „Storm“.

Kaarel Tarand on ajakirjanik ning erakondade rahastamise järelevalve komisjoni asejuht. Ta on kultuurilehe Sirp peatoimetaja ning varem on töötanud Rahva Hääles ja Eesti Päevalehes. Lisaks on ta olnud haridusministeeriumi nõunik ning Mart Laari valitsuse pressibüroo direktor.

Matis Mäeker on rahapesu tõkestamise edendaja ning rahapesu andmebüroo juht. Tartu ülikoolis õppis ta õigusteadust ning läks seejärel tööle finantsinspektsiooni, kus töötas kümme aastat ja oli lõpuks rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise järelevalve osakonna juhataja. 2020. aastal blokeeris toonane rahandusminister Martin Helme tema tee rahapesu andmebüroo juhiks, kuid järgmisel aastal nimetas valitsus ta ametisse.

Tiiu Kull on botaanik, loodusturismi edendaja ning Eesti maaülikooli emeriitprofessor. Tema teadustööd puudutavad taimeökoloogiat, elurikkuse kaitset ja loodusturismi – ta on uurinud näiteks käpaliste populatsioonibioloogiat. Ta pälvis 2008. aastal Eesti maaülikooli teenete medali, lisaks on ta Tallinna botaanikaaia nõukogu liige.

Ain Kaare on hemotoloog ning hematoloogia ja luuüdi transplantatsiooni osakonna juhataja. Samuti on ta vanemarst-õppejõud. Ta on spetsialiseerunud hematoloogiliste haiguste diagnostikale ja ravile ehk verehaigustele. Varem on ta olnud Tartu ülikooli lastekliiniku arst ning lastekliiniku intensiivhematoloogia osakonnajuhataja asetäitja.

Mart Vare on päästeametnik ning Tartu päästekomando meeskonnavanem, kes elas 2021. aasta augustis üle Tartus Jaama tänava kortermajas juhtunud gaasiplahvatuse. Eelmisel aastal pälvis ta päästeametilt aumärgi.

Rein Sikk on Maalehe ajakirjanik. Ta on töötanud Rahva Hääles, Eesti Sõnumites, Virumaa Teatajas ja Eesti Päevalehes. Samuti on ta olnud Vikerraadio „Vikerhommiku“ üks saatejuhtidest ning teinud kaastööd telekanalitele. Lisaks on ta õpetanud ajakirjandust nii Tartu ülikoolis kui ka Kadrina keskkoolis ning teinud koolitusi. Eesti meediaettevõtete liit on teda tunnustanud kahel korral aasta ajakirjaniku preemiaga.

Tambet Tuisk on näitleja, kes on töötanud Vanemuise ning NO99 teatrites, samuti mänginud paljudes filmides ja teleseriaalides. Ta on saanud mitmeid tunnustusi – muu hulgas ka Voldemar Panso nimelise auhinna, mitu Vanemuise teatri preemiat ning Ants Lauteri nimelise auhinna.

Täisnimekiri

Eesti tänab ja tunnustab teadlasi, kes on oma tööga aidanud viia meie teadust tipptasemele, teinud seda rahvusvahelise koostööga suuremaks ning panustanud targa rahva kujundamiseks haridusse. Teenetemärgi saab botaanik, Tartu ülikooli botaanika professor Meelis Pärtel, kes on biloloogilise mitmekesisuse üks eestkõnelejaid ja kes on panustanud tulevaste bioloogide põlvkonna kujundamisse. Teenetemärgi pälvivad ka tunnustatud botaanik, loodusturismi edendaja ja Eesti maaülikooli emeriitprofessor Tiiu Kull; füüsika populariseerija ja Tartu ülikooli koolifüüsika keskuse juhataja Kaido Reivelt; biomeditsiinitehnika edendaja, Tallinna tehnikaülikooli professor Ivo Fridolin; geoloogiateadlane, Tallinna tehnikaülikooli geoloogia instituudi professor Siim Veski ning mitu aastakümmet kobraste uurimisega tegelenud zooloog ja teaduse populariseerija Nikolai Laanetu.

Teenetemärgi pälvivad rahvaluule- ja muusikateadlane, Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur Janika Oras; arhitekt ja Eesti kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna professor Andres Ojari; Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi andragoogika dotsent Larissa Jõgi, kes on panustanud elukestva õppe väärtustamisse Eestis; muusikateadlane ja Eesti muusika infokeskuse pikaajaline direktor Evi Arujärv; Tallinna tehnikaülikooli majandusteaduskonna dekaan Enn Listra, kes on panustanud majandushariduse edendamisse Eestis ja rahvusvaheliselt; Tallinna ülikooli digitehnoloogiate instituudi tarkvaratehnika teenekas lektor Jaagup Kippar, kes on mitmekümne aasta jooksul andnud tugeva panuse informaatika eriala edendamisse ja informaatikute koolitamisse; ning Tallinna ülikooli tõlkeuuringute dotsent, tõlkija ja kirjandusteadlane Anne Lange, kes on viimase kolmekümme aasta jooksul andnud suure panuse tõlkekultuuri arendamisse, tõlkijate järelkasvu õpetamisse ja tõlkeloo uurimisse.

Iseseisvuspäeva eel tunnustab Eesti muusikuid, muusikaõpetajaid ja heliloominguga tegelevaid inimesi. Teenetemärgi saab Rahvusooperi Estonia kontrabassimängija, pedagoog, festivalide Nõmme Jazz ja Sillamäe Jazz Times asutaja ja kunstiline juht, Eesti džässiedendaja Toivo Unt. Veel pälvivad teenetemärgi kandlemängija ja -õppejõud Kristi Mühling, kes on pühendunud Eesti kromaatilise kandle populariseerimisele, selle pilli mitmekülgsete muusikaliste võimaluste avardamisele ja pikaaegsele õpetamisele; ooperilauljad Urve Raudmäe-Tauts ning Jassi Zahharov; muusik, Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kauaaegne kontsertmeister ning Eesti muusika- ja teatriakadeemia keelpilliosakonna juhataja professor Arvo Leibur; muusik ja raadioajakirjanik Jaan Elgula; muusikud Toomas Lunge, Raul-Stig Rästa ja Hendrik Sal-Saller.

Vabariigi aastapäeva eel saavad teenetemärgi filmi- ja näitekunsti edendajad: filmiprodutsent, animafilmi arendaja Kalev Tamm, kes on üle kolmekümne aasta panustanud Eesti animafilmi traditsiooni arengusse ja hoidnud selle tugevat rahvusvahelist kuvandit; tantsukunsti edendaja Mart Kangro, kes on rahvusvaheliselt tuntud Eesti kaasaegse tantsu esindaja ja andnud panuse Eesti tantsukunsti arengusse ka pedagoogina; Nukuteatri kauaaegne ja armastatud lavastaja Rein Agur; paljude populaarsete telesarjade tootmist juhtinud ja Eesti telekultuuri kujundanud teleprodutsent Raivo Suviste; filmikriitik Jaak Lõhmus ning näitlejad Külliki Saldre ja Tambet Tuisk.

Iseseisvuspäeva eel tunnustatakse Eesti kunstiinimesi ja kultuuriedendajaid. Teenetemärgi saavad ehtekunstnik Jaan Pärn, kes on Eesti metallikunstnike liidu pikaaegne esimees ja Meistrite Hoovi rajaja; arhitekt ja kunstnik Jüri Okas; kirjanik, Eesti kirjanike liidu esimees Tiit Aleksejev; keelekorraldaja ja keeleteadlane Maire Raadik, kes on aastakümned kandnud hoolt eesti kirjakeele süstematiseerimise, korraldamise ja edendamise eest; tõlkija, poola kirjanduse tutvustaja Hendrik Lindepuu ning luuletaja Ilmar Trull.

Teenetemärgi saavad ka Pärnu muusikaelu edendaja Ilmar Tõnisson ning rahvatantsu edendaja Valdo Rebane, kes on pühendunud eesti rahvatantsu arengule ja tutvustamisele nii kodumaal kui ka mujal maailmas ning loonud ise tantse, õpetanud tuhandeid tantsijaid ja olnud tantsupeol liigijuht. Samuti pälvivad teenetemärgi raamatukogunduse edendaja Katre Riisalu; nii Eestis kui rahvusvaheliselt muinsuskaitsealase tööga silma paistnud Riin Alatalu; kultuurielu edendaja ja nõtke kolumnist Maarja Vaino; helirežissöör Külli Tüli, kes on teinud pikaaegselt pühendunud tööd „Raadioteatri“ ja „Ööülikooli“ helirežissöörina; kunstiteadlane, Eesti klaasikunsti ja klaasitööstuse uurija Anne Ruussaar ning Viljandimaa Pärsti raamatukoguhoidja Olga Sööt.

Riigivapi teenetemärgi saavad Eesti diplomaadid Kiievis – suursaadik Kaimo Kuusk ja saatkonna asejuht Margus Gering. Kotkaristi teenetemärgi pälvivad Eesti-Ukraina kaitsekoostöö edendajad kolonel Vahur Murulaid ja kolonelleitnant Andris Sprivul, kes jätkasid Venemaa alustatud agressioonisõja puhkedes teenistusülesannete täitmist Eesti saatkonnas Kiievis.

Eesti tänab kaitseväelasi ning politsei- ja piirivalveametnikke, kelle teenistus aitab kindlamaks muuta meie sisemist ja välimist rahu. Kotkaristi teenetemärgi saavad major Ivar Sammal, kes on panustanud õhuväe koostöösse teiste riigiasutustega; veebel Tanel Kallend, kes on nii Eestis kui ka paljudel välismissioonidel osaledes teinud kahjutuks sadu lõhkekehi ning panustanud kaitseväe väljaõppesse, lahingvalmiduse tõstmisse ja Eesti siseturvalisuse tagamisse; nooremleitnant Peeter Ilison, kes on pikaaegse kaitseliitlasena panustanud vabatahtliku riigikaitse arendamisse.

Kotkaristi teenetemärgi saavad politseikapten Žanna Kreštšenko, kelle eestvedamisel käivitati Saaremaal mereohutusprogramm „Meri ja mina ka“, mis keskendub teismeliste riskikäitumise vähendamisele ja teadlikkuse parandamisele; politseiametnik Andrus Sojone, kes on andnud oma panuse piirivalve arengusse; politseimajor, eriüksuse K-komando juht Hannes Perk; politseikolonelleitnant Tarvo Kruup, kes Ida prefektina juhib nii Virumaa turvalisuse kui ka Euroopa Liidu välispiiri kaitstuse hoidmist; ning politseikapten Tõnu Janter, kes on hinnatud politseitaktika ekspert.

Märkimisväärse panuse eest Eesti julgeoleku tagamisesse saavad Kotkaristi teenetemärgi kaitsepolitsei ametnikud Agu Kipso ja Kristjan Roots ning staažikas demineerija Rudolf Esper, kelle oskused on olnud abiks plahvatuste uurimisel ja kes on aidanud tagada kõrgete külaliste turvalisust.

Punase Risti teenetemärgi saavad päästeametnik Gert Teder, kes on panustanud Eesti varingupäästevõimekuse loomisse ja osalenud rahvusvaheliselt tunnustatud eksperdina humanitaarmissioonidel; päästeameti peadirektor Kuno Tammearu, kelle juhtimisel on päästeametist kujunenud õnnetustele reageerivast asutusest ennetusega tegelev elanikkonnakaitse asutus; ning Tartu päästekomando meeskonnavanem Mart Vare.

Tunnustuseks rahvusvahelise tiheda ja usaldusliku koostöö eest saavad teenetemärgi Leedu kaitsepolitsei direktor ja Eesti-Leedu julgeolekukoostöö edendaja Darius Jauniškis ning Eesti ja Ameerika Ühendriikide julgeolekukoostöö edendaja kindralmajor John V. Meyer III. Läänemaailma ühtse ohutunnetuse loomise ja hoidmise eest pälvivad teenetemärgi Ameerika Ühendriikide riikliku luuredirektoraadi juht Avril Haines ning Eesti ja Ameerika Ühendriikide julgeolekualase koostöö edendajad – Ameerika Ühendriikide kongressi esindajatekoja liikmed Rubén Gallego ja Donald Bacon ning senaator Charles Grassley.

Eesti tänab meditsiinitöötajaid, kes meie inimeste tervise nimel päevast päeva vaeva näevad, aga tegelevad samal ajal ka järelkasvu koolitamise ja teadustööga.

Teenetemärgi saavad Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse kvaliteedijuht Tatjana Plahhova, kes on panustanud tänapäevase vereteenistuse ja vabatahtliku doonorluse rajamisse; sama haigla onkoloogia- ja hematoloogiakliiniku keemiaravi osakonna onkoloog-vanemarst Regina Rooneem, kes on olnud üks keemiaravi uuendaja; hematoloog-vanemarst Mirja Varik, kelle algatusel on alustatud tööd veritsushäirete diagnostika ja raviga; ning erakorralise meditsiini keskuse õde Niina Jaagumets, kes alustas triaažiõdede süsteemi loomist.

Teenetemärgi pälvivad Tartu ülikooli kliinikumi hematoloogia ja luuüdi transplantatsiooni osakonna juhataja, vanemarst ja õppejõud Ain Kaare, kes tegeleb luuüdi ja vereloome tüvirakkude siirdamisega; kardiokirurgia osakonna laste südamekirurg, vanemarst ja õppejõud Natan-Toomas Aro, kes on aidanud elule ligi 2000 kaasasündinud südamerikkega last; nakkushaiguste osakonna juhataja Anne Kallaste, kes juhib COVID-19 nakkushaiguste osakonna tööd ja on pikaajalise COVID-19 immuunvastuse jälgimisuuringu eestvedaja; infektsioonihaiguste arst-õppejõud ja teadusnõukoja liige Pilleriin Soodla ning psühhiaatriakliiniku laste ja noorukite vaimse tervise keskuse lastepsühhiaater Anu Susi, kes on pühendunud autistlike laste aitamisele.

Teenetemärgi saavad Lääne-Tallinna keskhaigla infektsioonikontrolli osakonna juhataja, infektsioonhaiguste arst Pille Märtin, kes on Eesti infektsioonikontrolli ühingu üks loojatest; Tallinna lastehaigla vastsündinute ja imikute osakonna juhataja, lastearst ja neonatoloog Liis Toome, kes pühendub enneaegsete laste ravile; Tartu kiirabi koolitusjuht Andras Laugamets, kes on õpetanud tuhandeid inimesi esmaabi andma; Kuressaare haigla ämmaemand Helgi Tammur; Eesti ühe suurima nimistuga Väike-Maarja perearst Mall Lepiksoo ning Tõnismäe Südameapteegi juhataja proviisor Külli Teder, kes panustas e-proviisori rakenduse loomisesse ning oli asendamatu nii COVID-19 kriisis kui ka Ukraina põgenike abistamisel.

Eesti tänab ja tunnustab inimesi, kes on märganud nõrgemaid ja abivajajaid ning pühendanud oma aega ja energiat laste aitamisele ja hoidmisele. Teenetemärgi saavad lastepsühholoog Tiina Simson, kes seisab abi vajavate laste õiguste eest ja tagab neile turvalise ajutise kodu; SA Kiusamisvaba Kool asutaja ja sisujuht Kristiina Treial, kes veab maailmas unikaalset ja tõenduspõhist kiusamisjuhtumite ennetamise ja lahendamise programmi; SOS Keila Lasteküla kauaaegne pereema Mare Kangur ning Põlvamaa Kanepi vallavalitsuse sotsiaaltöö spetsialist Küllike Kaldoja.

Vabatahtlikest vereandjatest saavad Punase Risti teenetemärgi Kaimo Vahter, Priit Paabo, Tauri Türkson ja Hendrik Pärnamägi.

Eesti tänab ettevõtjaid, kes on aidanud muuta meie riiki edukamaks ja inimeste elu paremaks. Valgetähe teenetemärgi saab ehitusettevõtja Olaf Herman, kes on panustanud SA Maarja Küla ja Rõuge valla Viitina küla arengusse; Saaremaa tarbijate ühistu, Coop Saaremaa juhatuse esimees Kalle Koov; Järvamaal ettevõtlust alustanud Veiko Veskimäe, kes on teedeehitusettevõtte Verston vedaja ja toetab jätkuvalt kodukandi elu; RAIT ASi juhatuse esimees Ivar Dembovski, kes lisaks panustab aktiivselt kohaliku kogukonna arengusse ja haridusvaldkonna edendamisesse; rahvusvahelise ekspordile suunatud ettevõtte pikaaegne arendaja Pärnus ja OSHINO Electronics Estonia OÜ juhatuse liige Ingvar Kuusk; eduka ja eksportiva pakendeid tootva ettevõtte AS Cista juhatuse liige Vahur Käärik, kes arendab kohalikku elu Kanepi vallas; pikaaegne ettevõtluse edendaja Pärnus ja Reiden ASi juhatuse liige Arvo Suppi; ettevõtluse arendaja Ida-Virumaal Raivo Vasnu, kes edendab koostööd ettevõtluse ja haridusasutuste vahel; ning internetipõhise isikusamasuse kontrolli ettevõtte Veriff asutaja Kaarel Kotkas.

Samuti pälvivad teenetemärgi Eestimaa talupidajate keskliidu eestvedaja, üle 30 aasta kartulikasvatusega tegelenud Kalle Hamburg; Võrumaa talupidajate liidu eestvedaja ja põllumajanduskonsulent Marika Parv ning Roomet Sõrmus, kes on Eesti põllumajandus-kaubanduskoja juhina seisnud Eesti põllumeestele ja toidutootjatele võrdsemate konkurentsitingimuste saavutamise eest Euroopa Liidus. Teenetemärgi saavad ka metsamees ja ettevõtja Mart Erik; trükikoja Printall polügraafia asjatundja Ivan Buhalko; Eesti kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts, kes aktiivse osalemisega poliitikakujunduses on pikka aega panustanud ettevõtluskeskkonna arendamisse; ning Eesti ehitusinseneride liidu kutsekomisjoni esimees ja kõrgelt kvalifitseeritud ehitusinsener Heiki Meos, kelle juhtimisel ja projekteerijana kaasalöömisel on valminud paljude suurehitiste projektid.

Teenetemärgi saab Tallinna loomaaia kõige staažikam kiskjate talitaja ja loomakasvatusnõunik Anne Saluneem.

Teenetemärgi pälvivad riigikohtu halduskolleegiumi kohtunik Viive Ligi, kes on halduskohtute tegevuse käivitaja ja kauaaegne arendaja, ning Tartu ringkonnakohtu kohtunik Andra Pärsimägi, kes on andnud tähelepanuväärse panuse õigusharidusse. Samuti saavad teenetemärgi Lääne ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kristel Toming; Lõuna ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Kretel Tamm, kes eriasjade prokurörina oli teerajaja narkokuritegude menetluspraktika loomisel; rahapesu andmebüroo juht Matis Mäeker ja kaitseministeeriumi poliitika planeerimise osakonna juhataja Kristjan Mäe.

Valgetähe teenetemärgi saavad ka riigiametnikud Andres Vosman ja Hannes Möllits.

Pühendunud panuse eest Eesti kultuurisidemete edendamisse ja protokollisuhtluse kujundamisse pälvib teenetemärgi Liisa Ojaveer. Teenetemärgi saavad ka Eesti ja rahvusvahelise keskkonnapoliitika edendaja Ado Lõhmus ning EU CyberNeti regionaalse programmi juht Liina Areng, kelle töö ja pingutused on aidanud viia Eesti küberturvalisuse ja digiteenuste eduloo maailma areenile.

Teenetemärgi pälvivad ajakirjanik ja poliitik Viktoria Ladõnskaja-Kubits ning kultuuriedendaja ja poliitik Indrek Saar.

Iseseisvuspäeva eel tänab Eesti riik oma sõpru ja eestluse edendajaid välismaal. Teenetemärgi saavad Eesti-Soome päästekoostöö edendaja Ahti Esko Kärki; Briti kirjastaja, Jaan Krossi loomingu maailmas tutvustaja Christopher Colin MacLehose; Eesti-Soome kultuuri- ja ettevõtlussuhete edendaja Pekka Linnainen ning Eesti-Rootsi koostöö edendaja Paul Michaelsson. Teenetmärgi pälvib ka hariduselu toetaja Karl Treffner, kes on Hugo Treffneri gümnaasiumi vilistlaskogu kaudu panustanud õpilaste ja õpetajate koolitamisse ja täiendamisse.

Vabariigi aastapäeva eel tunnustatakse kohaliku elu ja vabakonna edendajaid. Seto pärimuskultuuri hoidmise eest saab teenetemärgi Vassili Lillepuu. Teenetemärgi pälvivad Läänemaa kohaliku elu edendaja, vaimulik Leevi Reinaru; külaliikumise edendaja, Metsanurme külakeskuse juht Anneli Kana; Pärnumaal rahvatantsu edendav Elma Killing; Hiiumaa rahvaspordi ja orienteerumise edendaja Eda Tärk; üks Jõgevamaa kultuurielu eestvedajatest Tiina Tegelmann; Ida-Virumaa koduloo tutvustaja Aleksandr Openko, Türi kogukonnaseltsi eestvedaja, noorsootööjuht Aili Avi ning Naissaare saarevanem, vandeadvokaadina leiba teeniv Toomas Luhaäär.

Samuti pälvivad teenetemärgi Viljandi pikaaegne raamatupoepidaja Mai Palo ja Lääne-Virumaal Viru-Nigula vallas üle 30 aasta koolilapsi sõidutanud bussijuht Rutt Kotke.

Eesti tänab mitmekülgse vabatahtliku tegevuse eest Ukraina toetajaid. Varjevõrkude valmistamise ja Ukrainasse saatmise eest pälvivad teenetemärgi MTÜ Aitan Kaitsta asutajad Anu Lensment ning Jaana Ratas. Teenetemärgi saavad ja Ukrainale Eestist humanitaarabi korraldava MTÜ Slava Ukraini asutaja ja eestvedaja Johanna-Maria Lehtme; Ukrainasse maasturite annetamist korraldanud Ander Ojandu ning kübervaldkonna arendaja Aare Reintam panuse eest Eesti-Ukraina küberkoostöösse.

Eesti tänab haridustegelasi ja õpetajaid, kes on pühendunud noorte koolitamisele ja maailmapildi avaramaks muutmisele. Teenetemärgi saavad Pärnumaa kutsehariduskeskuse tehnikaosakonna juhataja, kauaaegne kutseõpetaja Jüri Puidet; erivajadusega laste hariduse edendaja Ana Kontor ning kõrghariduse korraldaja Hanna Kanep.

Samuti saavad teenetemärgi Tallinna Mustjõe gümnaasiumi eesti keele õpetaja Kristi Soopalu; Sillamäe Eesti põhikooli direktor Nataša Kotšergina, kes on 30 aastat olnud eesti keele ja kultuuri edendaja valdavalt muukeelses linnas; Viljandi kutseõppekeskuse direktor ja Eesti kutseõppe edendamise ühingu juhatuse esimees Tarmo Loodus; Tallinna humanitaargümnaasiumi direktor Luule Kösler ning eesti keele õpetaja Aino Villand, kes oma elutöö tegi Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis.

Iseseisvuspäeva eel tunnustab Eesti ajakirjanikke, kelle sõna, pilt ja loominguline kirg on rikastanud siinset meediapilti. Teenetemärgi saavad ajakirjanikud, kes on edastanud uudiseid kriisikolletest, sealhulgas Venemaa agressioonisõjast Ukrainas: „Aktuaalse kaamera“ ning ERRi välispoliitikasaate „Välisilm“ saatejuht ja toimetaja Astrid Kannel; rahvusringhäälingu operaator Kristjan Svirgsden ning Postimehe fototoimetuse juhataja ja pressifotograaf Erik Prozes.

Teenetemärgi saavad ka Lõuna-Eesti kauaaegne ajakirjanik Arved Breidaks; Eesti kohtuajakirjanduse üks olulisi kujundajaid, Eesti Ekspressi ajakirjanik ja mitme lähiminevikku kajastava raamatu autor Tarmo Vahter; kultuurilehe Sirp pikaaegne peatoimetaja ja ühiskonnaelu edendaja Kaarel Tarand; ajakirjanik Rein Sikk, kelle kirjutised on rikastanud Eesti meediapilti ligi nelikümmend aastat; pikaaegse kogemusega Eesti Rahvusringhäälingu teleajakirjanik Anne Raiste ning Raadio 4 peatoimetaja Julia Bali.

Teenetemärgi saavad korvpallur Kristjan Kangur; sulgpallitreener Mart Siliksaar; Eesti tennise liidu peasekretär Allar Hint, kelle eestvedamisel korraldati Eestis esimest korda Tallinn Open WTA 250 turniir; pikaaegne kergejõustikukohtunik Peeter Randaru; kõrgeima treenerikategooriaga ujumistreener Siiri Põlluveer; jalgpallur Ragnar Klavan; iluvõimlemise treener Larissa Gorbunova; orienteerumisspordi ja Valgamaa kohaliku elu edendaja Toivo Kotov ning kergejõustikutreener, endine kooliõpetaja Helmut Raamat.