Ligi 38% inimeste ülikallitest raviarvetest moodustasid peaasjalikult koroonaviiruse põhjustatud hingamisteede haigused. „Koroonaviirus võib kulgeda väga raskelt ja kaasa tuua pika intensiivravil viibimise ning kuukohalised raviarved,“ tõdes tervisekassa finantsosakonna juhataja Riho Peek.

Peale selle oli kallimate ravijuhtude eesotsas veel vereringeelundite haiguseid (südamepuudulikkus) ja seedeelunditega seotud haigusseisundeid (äge pankreatiit).

Mullune kõige kallim ravijuht oli seotud patsiendiga, kellel oli verehüübimishäire. Patsient viibis haiglas peaaegu poolteist kuud ja tema ravi eest esitati tervisekassale ligi 685 000 euro suurune arve. Ravi tegi kalliks see, et patsient vajas puuduva verekomponendi korduvat asendusravi.

Peegi sõnul muudab ravi väga kalliks intensiivravi päevade arv, kauakestev haiglaravi ja keerulised operatsioonid. Patsientidel võivad olla keerulised ja raskelt kulgevad haigused, sealhulgas kaasuvad tervisehädad.

Seega pole harv, kui ühe ravijuhu sees vajab patsient kokku sadakond eri raviteenust või uuringut ning tema ravi kestab aastaid. Kõik see tähendab tervisekassale suuremat arvet, kuid inimesele veelgi kurnavamat ravi.

Ülikalliteks ravijuhtudeks peetakse neid raviarveid, kus ühe inimese ravi maksab piirkondlikus haiglas üle 104 000 euro ja üld- või keskhaiglas üle 73 000 euro.

„Ülikalleid raviarveid tasub tervisekassa väljaspool haiglate tavapärast lepingumahtu, sest muul juhul vähendaksid sellised ravijuhud teiste inimeste ravivõimalusi ja haiglate ravimahud täituksid eeldatust kiiremini,“ ütles Riho Peek.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid