„Eesti valitsus on otsustanud eemaldada Eesti avalikust ruumist okupatsioonisümbolid. Meie eesmärk on, et kõik Teises maailmasõjas hukkunute puhkepaigad oleksid märgitud lugupidavalt ja väärikalt ning samas, et hauakohti ei kasutataks sõja- või muus propagandas,“ ütles sõjamuuseumi direktor Hellar Lill.

Sõjahaudadele paigutatava hauatähise väljatöötamiseks pöördus Riigikantselei Eesti Kunstiakadeemia (EKA) poole ning 2022. aasta suvel loodi lahenduse leidmiseks ekspertkomisjon. Neutraalse hauatähise kavandi vormistas EKA õppejõud professor Kirke Kangro.

Kangro sõnul oli seatud ülesanne üksjagu keeruline, kuivõrd uus hauatähis pidi olema neutraalne, samas väärikas, et tähistada sõjahaudu, kuhu on maetud kümneid või kohati ka sadu Teise maailmasõja ohvreid.

„Selles keerulises olukorras oli tänuväärne, et pöörduti kunstiakadeemia ja ekspertide poole. Pakkusime välja mitmeid lahendusi ja võimalusi hauamonumentide raamistamiseks, konkreetne asendatav tähis oli lõpuks see, mis tuli vormistada. Töörühm töötas läbi suure hulga tähelepanu vajavaid tingimusi, arvestades võimalikult paljude erinevate nüanssidega - alustades keskkonnast ning lõpetades kultuuriliste taustateadmistega,“ kirjeldas Kangro teose loomisega seotud kaalumiskohti.

Esimeses etapis saavad neutraalse hauatähise kuus sõjahauda, millel hetkel on okupatsioonisümboliga mälestusmärk: kaks hauatähist Lüganuse vallas, kaks Narva-Jõesuus, üks Jõhvis ja üks Kohtla-Järvel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid