Esimesena uudisest teatanud USA meediaväljaande Axios teatel valmistutakse USA kongressis sel nädalal toimuval senati ja esindajatekoja ühisistungil vastu võtma Ukraina riigipead. Kolmapäeva hommikul teatas ka Zelenskõi ise, et on juba teel Washingtoni poole. „Olen teel USA-sse, et tugevdada Ukraina kaitsevõimet,“ kirjutas Zelenskõi Twitteris. „Räägime [USA] presidendiga [USA-Ukraina] koostööst. Samuti pean kõne Kongressis ja pean rea kahepoolseid kohtumisi.“

Kongress kavatseb sel nädalal eraldada Ukrainale enam kui 45 miljardi dollari väärtuses täiendavat sõjalist ja majanduslikku abi, mis tõstab USA abi kokku üle saja miljardi dollari piiri. Samas on Ühendriikide kongressi alamkoja ehk esindajatekoja vabariiklaste enamus väljendanud sügavaid kahtlusi Ukrainale abi saatmise jätkamise suhtes.

Zelenskõi visiit annaks talle võimaluse kohtuda isiklikult mõne oma skeptikuga – või vähemalt vabariiklaste juhtkonnaga –, et veenda neid USA abi üliolulises tähenduses ja et seda kasutatakse vastutustundlikult.

CNNi teatel kavatseb president Joe Biden võõrustada Volodõmõr Zelenskõid ka Valges Majas. Samuti langeks visiit kokku teatega, et USA saadab Ukrainasse raketisüsteemid Patriot.

Kui Zelenskõi esines märtsis USA kongressi ühisistungil video teel, viitas ta suurema abi saamiseks oma kõnes mõnedele USA ajaloo süngematele päevadele – sealhulgas tõi välja Pearl Harbori ja 11. septembri. Axiose teatel on paljude ameeriklaste jaoks Ukraina tragöödia taandunud tagaplaanile, sest võitlused jätkuvad ilma lõpu perspektiivita.

Kuigi võimaliku visiidi üksikasjad pole lõplikult kindlad, tugevdab USA Kapitooliumi piirkonna turvalisust, väitsid mitmed juhtivad allikad Axiosele. Kõnealune USA-reis võib alata täna.

Ukraina riigipea Volodõmõr Zelenskõi pole maalt lahkunud pärast seda, kui Venemaa alustas 24. veebruaril oma jõhkrat sissetungi, põhjustades ukraina rahvale ülisuuri kannatusi ja lüües segi kogu maailma majanduse.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid