Milline on hea valvekaamera?

Igaüks meist soovib, et kodu oleks kaitstud ja turvaline paik. Korralik valvekaamera või kaamerasüsteem aitab selle soovi täide viia. Turvakaameratega varustatud maja jääb kurjategijate esimeste plaanide hulgast enamasti välja. Kui aga midagi siiski aset leiab, saab kaamera abil seda tõestada.

Koduvalveks mõeldud kaamerate valik on pidevalt laienev ja iial varem ei ole oma kodul silma peal hoidmine olnud sedavõrd lihtne. Milline on aga hea ja töökindel valvekaamera? Millele tuleks enne kaamera ostu kindlasti mõelda?

Kuhu plaanid turvakaamera paigutada?

Kõigepealt tuleks mõelda, kus on valvekaamera uus asupaik – kas väljas või siseruumis?

Mõistagi võib sul vaja olla nii õue- kui ka siseruumikaamerat, et tagada oma kodus või suvilas kõige tõhusam valve.

Väljas paigutatakse valvekaamera tavaliselt hoone sissepääsu juurde, sest sellisel viisil märkavad võimalikud sissetungijad kohe, et neid võidakse jälgida ja nad peavad oma plaanidest loobuma.

Sellepärast paigutatakse maja külge mõnikord ka „pettekaameraid“, millest aga pole abi, kui kuritegu siiski toimub.

Niisiis on mõistlikum kodu turvalisuse heaks valida pigem töökindlad ja oma eesmärke täitvad reaalsed valvekaamerad.

Kindlasti tasub silmas pidada, et õues asuv turvakaamera peaks olema võimalikult vastupidav.

Seda ei tohi häirida vihm, ere päikesevalgus, külmakraadid ega teised keerukad olud. Vahel võib isegi mõni ootamatu ja esmapilgul tühine asi, nagu ämblikuvõrk, jääda kaamerasilma ette ning varjata vaatevälja.

Siseruumidesse paigutatavat kaamerat on aga pisut lihtsam valida – ilmaolusid ju arvestama ei pea.

Videovalve koju – juhtmega või juhtmevaba?

Järgmine oluline tegur, mis tuleb kodust valvesüsteemi valides selgeks teha, on see, et kas soovid, et turvakaamera oleks juhtmevaba või mitte.

Juhtmega valvekaamerad saadavad enamasti kindlamat ja turvalisemat videosignaali, kuna edastavad infot kaabli, mitte õhu kaudu. Küll aga võib nende eelistamine nõuda rohkem raha ja vaeva, sest enne kasutamist tuleb paigaldada sobiv juhtmestik. See tähendab paigaldaja palkamist või kaabli ostmist ja oma isiklike oskuste, närvide ning aja kulutamist.

Juhtmevabasid kaameraid seevastu saab hõlpsasti paigutada peaaegu kõikjale ja tüütute kaablite pärast pead valutada pole tarvis.

Tänu pidevalt paranevatele krüpteerimisprotokollidele on ka juhtmevaba videosignaali tugevus muutumas üha väiksemaks probleemiks.

Millist valvekaamerat valida, kas fikseeritud kaamerapildiga või liikuva vaatega (PTZ)?

Kas plaanid hoida oma turvakaamerat ühe kindla vaatega fikseerituna või soovid pigem võimalust ringi vaadata? Kui on tarvis keskenduda ainult teatud osale ruumist, sissepääsust või parklast, siis sobib suurepäraselt standardformaadis fikseeritud kaamera.

Kui aga soovid, et kaamerat saaks kaugjuhtimisega pöörata ja kaameraga oleks võimalik suumida, et jälgida kindlat tegevust või katta laiemat ala, siis valige pan-tilt-zoom-valvekaamera (PTZ-kaamera). Tegemist on panoraamimis-, kallutamis- ja suumimisfunktsiooniga.

Kõike seda teeb tark kaamera vastavalt vajadusele sinu käsul, kuid on ka PTZ-kaameraid, mida saab programmeerida automaatselt panoraamima, kallutama ja suumima, kui tuvastatakse liikumine.

Hea näide niisuguse pöördkaamera kohta on UniFi Protect G4 PTZ.

Kas pigem valvekaamerate komplekt või üksik kaamera?

Koduse videovalvesüsteemi jaoks vajab enamik inimesi 2–6 turvakaamerat. Ettevõtte tarbeks võib aga vaja minna suurt valvekaamerate komplekti, kuhu kuulub lausa mitukümmend kaamerat. Kõik oleneb kinnisvara suurusest. On selge, et vastus sellele küsimusele sõltub sinu konkreetsetest vajadustest ja eelistustest.

Kui aga rääkida üldreeglist, siis enamiku kodude jaoks on suurepärane algus 3–4 kaamerat järgmistele aladele:

  • uksekellakaamera välisuksel silma peal hoidmiseks;

  • 1­–2 välikaamerat maja ette ja taha;

  • sisekaamera väärtuslike asjade, laste või lemmikloomade jälgimiseks.

Täpsed asukohad sõltuvad aga mõistagi iga inimese vajadustest ja kodu suurusest.

Kuidas leida parim valvekaamera ehk millised tehnilised aspektid on eriti olulised?

Kindlasti peab kvaliteetne turvakaamera olema usaldusväärne, hea kasutusmugavusega, lihtsasti paigaldatav ja selge vaatega.

Aga millised tehnilised omadused tuleb enne kaamera soetamist läbi mõelda?

Öörežiimi olemasolu

Paikades, kus pole korralikku püsivalgustust, on öörežiimi ja infrapuna-LED-idega turvakaamera olemasolu kahtlemata väga oluline. Pealegi toimuvad sissemurdmised ja vargused enamasti just pimedas või hämaral ajal.

Kaamerapildi kvaliteet

Tegelikult on see üks olulisemaid aspekte, sest mis kasu on kaamerast, kui selle pilt on hägune, udune ja kurjategija on seetõttu täiesti tuvastamatu?

Seega peaks kaamera puhul pöörama tähelepanu omadustele, mis on seotud pildi kvaliteediga, ja sellele, kuidas kaamera saab oma tööga hakkama ka keerulistes valgustingimustes. Lisaks on olulised ka muud tehnilised nüansid.

Resolutsioon

Resolutsioon võiks olla vähemalt Full HD 1920x1080p ja 4 megapikslit või rohkem. Kui tegemist on 4K-kaameraga, siis sensor peaks olema ½ tolli või suurem, sest muidu võib pilt kehvades valgustingimustes kesiseks jääda.

Valgustundlikkus

Valgustundlikkuse väärtus näitab seda, kui kesistes valgustingimustest on kaamera võimeline veel üsna normaalset pilti kuvama. Heade turvakaamerate valgustundlikkus on 0,1 luxi (või veelgi parem).

Sensori mõõdud

Sensor mõjutab samuti kaamera valgustundlikkust, seega tasub sensori mõõtudele kindlasti tähelepanu pöörata.

Audio võimalus

Kodukasutuses heli edastamise võimalust enamasti tarvis ei lähe. Seda kasutatakse pigem teenindusettevõtetes. Lisaks ei ole kaameratele sisseehitatud mikrofonid enamasti kuigi hea kvaliteediga.

Samas tasub teada, et mõnel mudelil on olemas valjuhääldi, mis tähendab, et kaamera kaudu saab rääkida.

Kui märkad probleemset olukorda, on võimalik kaamera läheduses viibiva isikuga kõneleda.

Liikumisandur

Liikumisandur on samuti iga turvakaamera jaoks oluline omadus. Kui liikuja ilmub valvealasse, siis alustab kaamera salvestamist. Muidugi tuvastab see aeg-ajalt ka koduloomi, kuid võid siiski avastada ka mitte-kuigi-heade-plaanidega „külalisi“.

Video salvestamine – mälukaart või pilveteenus?

Enamasti on kaameral olemas SD-mälukaardi pesa. Kaardile salvestatakse mõnda aega, pärast seda kustutatakse vanad salvestused ja salvestusprotsess hakkab otsast peale.

Kui kaamera on Wi-Fi või juhtme kaudu internetiühenduses, siis leiavad videod tee pilveteenusesse. Seda võimalust pakub enamasti kaamera tootja või muu teenusepakkuja.

Kvaliteetsete valvekaamerate nimel on tarvis teha investeeringuid, kuid need tasuvad end kahtlemata ära, sest nõnda tabad kutsumata külalised teolt ja vajadusel on nende tegude kohta olemas ka tõendid.

Kaitse end ja oma vara ning soeta valvekaamerad Photopointi e-poest!

Vaata lisaks

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid