Sünoptik Kairo Kiitsak rääkis Facebooki otse-eetris, et tormi haripunkt võib saabuda esmaspäeva lõunal või õhtul. Torm liigub Kagu-Eestist põhja, sealt edasi üle kogu Eesti ning peaks Kiitsaku sõnul teisipäevaks läbi olema.

Keskkonnaagentuur andis välja teise astme hoiatuse ehk esineb tavatuid ilmastikunähtusi. Tuleb olla tähelepanelik ja jälgida pidevalt ilmaprognoosi. Teadlik tuleb olla riskidest, mis võivad olla vältimatud. Järgida tuleks kõiki võimuesindajate poolt antud soovitusi.

Kuidas tormi korral ohutult käituda?

Päästeamet soovitab enne tormi:

 • Korja õuest kokku tuulega lendu tõusta võivad esemed.

 • Pargi sõiduk lagedale või garaaži.

 • Sulge kõik uksed ja aknad.

 • Arvesta võimalike elektrikatkestustega. Lae mobiiltelefoni aku, otsi taskulamp jne.

 • Varu joogivett, toitu, patareisid ja autokütust.

Tormi ajal:

 • Püsi siseruumides.

 • Ära sõida autoga. Kui sõit on vältimatu, tangi auto ning võta kaasa laetud mobiiltelefon.

 • Sõidukit juhtides vali sobiv kiirus. Arvesta, et teele võib takistusi kukkuda.

 • Tugeva saju korral peata sõiduk teeserval ja lülita sisse ohutuled.

 • Hoia eemale maha langenud elektriliinidest. Teata neist Elektrilevi rikketelefoni numbril 1343 ja eluohtlikest olukordadest häirekeskuse numbril 112.

 • Inimvigastuste ja otsest ohtu põhjustavate purustuste korral helista hädaabinumbril 112.

 • Elektrikatkestusest või ohtlikust olukorrast saab teada anda ka veebirakenduses MARU.

Pääste- ja transpordiamet on tormiks valmis

„Transpordiamet koos partneritega jälgib tähelepanelikult ilmaprognoosi ja teeb otsused vastavalt sellele,“ ütles transpordiamet. „Tiheda saju, tugeva tuule ja tuisu tõttu muutuvad liiklustingimused väga halvaks. Mida selline ilm kaasa võib tuua, nägime laupäeval Saaremaal, kus tuli välja kuulutada rasketest ilmaoludest tingitud eriline hoolderežiim. Öösel alanud ning päeval jätkunud lumesaju tõttu oli osa riigiteid muutunud läbimatuteks või väga raskesti läbitavateks.“

Transpordiamet ütles Delfile, et läheb koos hoolduspartneritega esmaspäevale vastu kõrgendatud valmisolekus.

„Praeguse ilmaprognoosi pinnalt soovitame inimestel võimalusel esmaspäeval koju jääda ja liiklusesse mitte minna. Kui siiski liiklemist edasi lükata pole võimalik, tuleb kindlasti sihtkohta jõudmiseks varuda tavapärasest rohkem aega, valida turvaline sõidukiirus, hoiduda ohtlikest manöövritest ning arvestada kaasliiklejatega,“ lisas transpordiamet.

Transpordiamet ootab liiklejatelt ka infot teeolude kohta telefonil 1247. Lisainfot teeolude ja liikluspiirangute kohta tasub enne teele asumist vaadata portaalist http://tarktee.ee.

Päästeameti vastutav valveametnik Leho Lemsalu rääkis Delfile, et esmaspäeval prognoositud tuisu jaoks on päästeamet valmis reageerima nii päästemeeskondadega kui ka tehnilise toega nagu igal ajal. „Hoiame olukorral teravdatud tähelepanuga pilku peal ja oleme ühenduses teiste ametkondadega, et vajadusel kiirelt appi minna,“ sõnas Lemsalu.

Ta soovitab inimestel esmaspäeval tungiva vajaduseta autoga mitte sõitma minna ning varuda koju vett, toitu, laadida telefonid ja akupangad ning tankida auto. „Õues liikudes pange end soojalt riidesse ja ärge unustage ka oma loomade eest hoolitseda,“ rääkis Lemsalu. „Teeolud on jätkuvalt rasked ning kutsume üles inimesi ilma tungiva vajaduseta nii saartel kui ka mandril väikestele kõrvalteedele mitte minema.“

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister viis Saaremaale generaatorid

Eliisabet Voomets

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan sõitis pühapäeval Saaremaale, et viia abiks kaks generaatorit.

Esmaspäeval on suurem torm tulemas üle Eesti, mistõttu otsustas minister viia Saaremaale abiks kaks generaatorit. „Võiks arvata, et kaks väikest generaatorit suurt mõju ei oma, aga Päästekomando juht ütles, et need olid just kui rusikas silmaauku, sest just olid tekkinud olukorrad, kus keskkütte sirkulatsioonipumpadel polnud elektrit. Pole küll palju elektrit vaja, aga kui seda ei ole, siis keskküte ei tööta,“ kirjutas ta oma Facebooki postituses.

Järvan rääkis Delfile, et Saaremaal on olud väga lumised ning ta on suhelnud inimestega, kes on juba kaks päeva ilma elektrita. „Kui sul on üle kahe päeva ikkagi elekter ära, siis peab mõtlema sellele, kuidas vett saada; keskküte, kanalisatsioon ei tööta... Tekkima hakkavad väga olulised probleemid, kui elekter on väga pikalt ära,“ ütles minister.

Järvan rääkis, et jääb murelikult ootama homset ilmateadet. „Ministeerium suhtleb nii päästeameti kui ka kohalike omavalitsustega ja Enefitiga, et taastada võimalikult kiiresti elektriühendused,“ lisas ta.

Minister tegi üleskutse kõigile kodanikele anda teada oma kohalikele omavalitsustele, kui kellelgi on hea maastikuläbivusega masinaid või generaatoreid, et rasketel aegadel üksteisele toeks olla.

Minister Järvan Saaremaal