Kallas selgitas, et valitsus on asja arutanud juba aprillis. „[Valitsus] on andnud selged suunised, et mitte mingisugust äritegevust ei tohi Operailil ega ühelgi teisel Eesti riigiettevõttel Venemaaga olla,“ ütles peaminister.

Valitsus otsustaski aprillis, et majandusministril tuleb anda suunis Eesti Raudteele ja Operailile väljuda ärisuhtest Venemaa ja Valgevenega.

Nüüd püüabki Eesti riik Operaili tegevusi müüa. Kallas sõnas, et tal oli sel teemal ka eelmisel nädalal majandusminister Riina Sikkutiga (SDE) kohtumine ning peaministri kinnitusel liigub müümisprotsess edasi ning on ka juba pakkujaid.

Küsimusele, kas Eesti riigifirma Operail hakkab Soomes vedama Venemaa niklit, vastas Kallas, et valitsuse tasandil sellega ei tegeleta, kuid kordas, et vastav suunis seda mitte teha on Operailile antud.

Seega, Kallas Venemaa nikli vedamist õigeks ei pea?

„Ei pea õigeks,“ vastas Kallas.

Venemaa nikkel ei ole sanktsioneeritud

Operaili juht Raul Toomsalu ütles eile Äripäevale, et nikli vedamine Venemaalt ei ole keelatud. „Miks seda mitte vedada?“ küsis ta. Samas ei osanud ta öelda, kas nad valmistavad nikli vedu ette või mitte.

Täna Operaili esindajatega kohtuv ning teemat arutav majandusminister Riina Sikkut toonitas eile, et riigifirma ei pea mitte ainult seadust järgima, vaid ka laiemalt eetilisi aspekte kaaluma.

„Kui räägime suhtlusest Venemaaga, siis ei ole mingisugust kahetimõtlemist: see suund kehtib kõigile äriühingutele – ka Operailile –, et Venemaaga äri ei tee,“ märkis Operaili tegevuse eest vastutav minister Delfile.

Aleksanteri Instituudi professori Veli-Pekka Tynkkyneni, kes keskendub oma töös Venemaa energiamajandusele, sõnul on kogu toormaterjaliäri Putini sõjamasina olulisim rahastaja.

Soome professori sõnul tulevad kõik toormaterjalid Venemaalt vere hinnaga ning see kehtib ka metallide puhul. Täna nikkel aga sanktsioneeritud toorme alla ei kuulu.