Eelmisel nädalal ütles Riia linnapea Mārtiņš Staķis intervjuus Leedu rahvusringhäälingule, et kui Vilniuse linnapea julgustas teda Läti pealinnas punamonumente maha võtma, siis Tallinna linnapea ütles, et punamonumendi teisaldamine oli Eesti või vähemalt Tallinna ajaloo halvim otsus. Kõlvart ütles, et tema pole sellist lauset öelnud, aga jäi oma arvamuse juurde, et pronkssõduri teisaldamist oleks võinud korraldada rahumeelselt ja eskalatsioonita.

Sellest tulenevalt tegi Isamaa fraktsioon ettepaneku linnavolikogu fraktsioonidele, et kohtuda Kõlvartiga 1. detsembril. „Leiame, et linnapea peab enda poolt öeldule andma täiendavad selgitused. Tänases julgeolekukorras ei tohiks olla kohta narratiivile, mis õigustab Nõukogude Liidu kuritegusid ning mis toetab Venemaa mõjutustegevust ja agressiooni,“ ütles Tallinna volikogu Isamaa fraktsiooni esimees Karl Sander Kase.

Kõlvart ütles eelmisel laupäeval, et tema pole sellist kommentaari öelnud. „Niisugust lauset ma öelnud ei ole, aga ma võin korrata varem öeldut. Olen pronkssõduri Tõnismäelt teisaldamist palju kordi kommenteerinud intervjuudes erinevatele väljaannetele ning mõlemas keeles, sealhulgas ka Ukraina sõjast ajendatud punamonumentide lammutamise kampaania kontekstis,“ ütles ta.

„Jään oma arvamuse juurde, et 2007. aastal oleks võinud pronkssõduri teisaldamist korraldada rahumeelselt ja soliidselt, ilma eskalatsioonita – veteranide organisatsiooniga oli sel teemal isegi kokkulepe. Aga olukord otsustati lahendada jõuga,“ kommenteeris Kõlvart. „Lõppkokkuvõttes avaldasid sündmused negatiivset mõju eesti- ja venekeelse elanikkonna omavahelistele suhetele terveks aastakümneks. Just selles kontekstis arutasime seda teemat Riia linnapeaga.“

Riia linnapea Mārtiņš Staķis ütles intervjuus Leedu rahvusringhäälingule, et kui Vilniuse linnapea julgustas Riias punamonumentide mahavõtmist, siis Tallinna linnapeal Mihhail Kõlvartil on punamonumentidele teistsugune vaade.

Staķis jätkas, et pidas punamonumentide eemaldamisega seoses nõu Vilniuse ja Tallinna linnapeadega, kuidas eemaldada neid võimalikult korrektselt ja valutult. „Kui on üks mees, keda võin oma sõbraks nimetada, on see Vilniuse linnapea Remigijus Šimašius. Arutasime ka seda, mis juhtus Vilniuses, kui ta linnapeaks saades 2015. aastal monumendi nõukogude kujud Rohelisel sillal maha lammutas,“ rääkis ta.

Staķis rääkis, et linnapead on monumentide osas erinevatel seisukohtadel. „Loomulikult arutasin seda küsimust Tallinna linnapea Mihhail Kõlvartiga. Erinevus on aga poliitikas, sest mina ja Remigijus oleme samal poliitilisel kursil, aga Tallinna linnapea on teisel, nimetagem seda viisakalt nii,“ rääkis ta.

„Tallinna linnapea ütles, et [nõukogude ausamba ümberpaigutamine] oli Eesti või vähemalt Tallinna ajaloo halvim otsus. Samas Vilniuse linnapea ütles mulle – lihtsalt tee seda,“ jätkas Staķis.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid