Õhujõudude esindaja Juri Ignat rõhutas, et selleks on lennukid – ja neid vajab Ukraina hädasti.

„Otseloomulikult on meil tarvis lennukeid. Väga raske on tegutseda ilma NATO kaasaegsel tehnoloogial põhinevate lennukiteta, eriti laia relvavalikuta, mis on näiteks USA hävitajatel F-15, F-16. Taoline relvavalik teeks võimalikuks väga kiiresti ellu viia kõik meie unistused ehk meie okupeeritud alade vabastamise,“ ütles Ignat.

Tema sõnul ei lõpe dialoog Ukraina ja läänepartnerite vahel diplomaatilisel ja sõjalisel tasandil lennukite tarnimise teemal, kuna tegemist on väga olulise küsimusega.

Ühtlasi märkis Ignat, et Ukraina vajab uusi õhutõrjesüsteeme. Need kompleksid aitaksid tugevdada õhukaitset. Tema sõnul jäävad praegu kasutatavad Nõukogude õhutõrjesüsteemid Buk-M1 ja S-300 endiselt Ukraina õhutõrje alustaladeks.

„Juba olemasolevad NASAMS ja IRIS-T töötavad väga tõhusalt tulejoonel, ehk katavad õhuruumi, aga kahjuks on meil neid vaid piiratud arvul – ainult üks IRIS-T installatsioon ja kaks NASAMS-i patareid,“ rääkis Ignat.

Arenguid võib lähiajal siiski loota. Ukraina presidendi kantselei juht Andri Jermak on varem öelnud, et USA 2023. aasta kaitse-eelarve projektis on ette nähtud 100 miljonit dollarit Ukraina pilootide koolitamiseks F-15 ja F-16 hävitajatega lendamiseks. Teisalt pole Washington veel langetanud otsust nende lennukite üleandmiseks Ukrainale.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid