Esindajatekojas valitakse kaheks aastaks uuesti kõik 435 liiget, senatis vahetatakse sajast kohast välja umbes kolmandik ehk 35.

Esindajatekojas on juhtimas vabariiklased, aga senatis on võitlus tasavägine.

CNN-i andmetel on senatis hetkel seis viigis 48-48, esindajatekojas juhivad vabariiklased 199-178.

Võitlus senati eest on noateral, aga miski ei ole veel otsustatud. Kõik sõltub Georgia, Arizona ja Nevada tulemustest.

Marylandis ja Massachusettsis võtsid demokraadid vabariiklastelt üle kubernerikoha. Georgias ja Floridas jäi kubernerikoht vabariiklastele, New Yorgis, Pennsylvanias ja Wisconsinis demokraatidele, nagu ennegi. Mujal olid tulemused, nagu võis prognoosida - Texase kuberneritool jääb vabariiklastele, Hawai oma demokraatidele ja nii edasi.

Pennsylvania senatikoht läheb vabariiklaste käest demokraat John Fettermanile, mis muudab vabariiklaste šansid senat endale saada väiksemaks. Ohios säilitab Donald Trumpi soosik J. D. Vance vabariiklastele senatikoha, Wisconsinis võidab tõenäoliselt taas vabariiklasest senaator Ron Johnson.

Põnevust pakub eelkõige kolm osariiki, kus tulemus aga niipea selguda ei pruugi. Georgia senatikoht võib minna detsembris kordusvalimistele. Nevadas ja Arizonas juhivad esialgu demokraadid, ent tulemuse selgumine võib võtta veel päevi või nädalaid. Seni olid kõik kolm senatikohta demokraatide käes. Kui vabariiklased võidaksid kolmest lahtisest osariigist kahes, läheb senat neile.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid