MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 32,6%, konservatiivset rahvaerakonda (EKRE) 27,4% ja Keskerakonda 13,8% valimisõiguslikest kodanikest. Esikolmikule järgnevad parlamendiväline Eesti 200 (8,9%), Isamaa (7,3%) ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (6,9%).

Seega toetab koalitsioonierakondi kokku 46,8% ja opositsioonierakondi 41,2% vastajatest.

Kui riigikogu valimised toimuks täna, saaks Reformierakond ilmselt 37 kohta, EKRE 30 kohta, Keskerakond 14 kohta, Eesti 200 kaheksa kohta ning Isamaa ja sotsiaaldemokraadid mõlemad kuus kohta.

Viimase nädalaga erakondade toetusprotsentides märkimisväärseid muutusi ei toimunud. See tähendab, et neli nädalat toetust kasvatanud Reformierakonna tõus peatus ning samuti on praeguseks peatunud eelmisel nädalal rekordiliselt madalale langenud Keskerakonna langus.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 4.-31. oktoobrini ning kokku küsitleti 4000 valimisealist Eesti kodanikku. Tulemuste presenteerimisel on Ühiskonnauuringute Instituut ja Norstat keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. Sel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid