MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 33,1%, konservatiivset rahvaerakonda (EKRE) 27,3% ja Keskerakonda 13,2% valimisõiguslikest kodanikest.

Reformierakonna toetus tõusis nädalaga 1,4 protsendi võrra, viimase nelja nädalaga on see tõusnud 3,1%. EKRE toetus nädalaga märkimisväärselt ei muutunud. Keskerakonna toetus on viimase nelja nädalaga langenud 3,1% ning on madalaimal tasemel alates 2019. aasta algusest.

Esikolmikule järgnevad parlamendiväline erakond Eesti 200 (9%), Isamaa (7,6%) ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (6,5%). Seega toetab koalitsioonierakondi kokku 47,2% ja opositsioonierakondi 40,5% vastajatest.

Kui valimised toimuks täna, saaks Reformierakond riigikogus 37 kohta, EKRE 30 kohta, Keskerakond 13 kohta, Eesti 200 8 kohta, Isamaa 7 kohta ning sotsiaaldemokraadid 6 kohta.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 27. septembrist 25. oktoobrini, mil kokku küsitleti 4000 valimisealist Eesti kodanikku.

Tulemuste presenteerimisel on Ühiskonnauuringute Instituut ja Norstat keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. Sel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid