Tervise- ja tööminister Peep Petersoni ning Euroopa Komisjoni tervise- ja toiduohutuse volinik Stella Kyriakidese kohtumisel oli peateemana kõne all COVID-19 olukord Eestis ja Euroopas, vaktsineerimine ja COVID-19 vaktsiinide ostulepingud vaktsiinitootjatega.

Minister Petersoni sõnul seisab kogu Euroopa silmitsi kasvava vaktsiinide ülejäägiga, mistõttu on vaja lepingutesse rohkem paindlikkust, mis võtaks arvesse muutunud olukorda.

„Kogu Euroopas jälgitakse murega COVID-19 arenguid, kuna tuleviku osas on palju teadmatust ja ka teadlased ei söenda pikemaid prognoose teha. Uue haigestumiste laine leevendamiseks on oluline, et inimesed, eriti üle 60-aastased kaitseksid end tõhustusdoosidega,“ ütles minister Peep Peterson. „Peame oluliseks tagada COVID-19 vaktsiinide varu ka edaspidiseks. Samas on praeguseks tekkinud kogu Euroopas COVID-19 vaktsiinide ülejääk ja vajame lahendusi, et liikmesriikidesse ei jõuaks vaktsiine, millele seal kasutust ei ole.“

„See tähendab nii annetusmehhanismide tõhustamist kui tarnete vähemalt ajutist peatamist,“ rääkis Peterson.

Tõhustusdoose on võimalik teha Omikroni alamtüvedele BA.1, BA.4 ja BA.5 kohandatud uute vaktsiinidega, mis on kättesaadavad kõikjal Eestis. Immunoprofülaktika eksperdid soovitavad esimest tõhustusdoosi kõigile täisealistele ning teisi tõhustusdoose COVID-19 riskirühma kuuluvatele inimestele, kellel on viimasest vaktsiinidoosist või haiguse põdemisest möödas rohkem kui kuus kuud.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid