Keskkriminaalpolitsei teatel kahtlustatakse, et kohalik ettevõtja on mõjutanud Kohtla-Järve ametnikke ja linnavolikogu liikmeid tegema temale kasulikke otsuseid. Delfile teadaolevalt on tegemist Ida-Viru suurärimehe Nikolai Ossipenkoga.

Kahtlustus altkäemaksu võtmises ja/või mõjuvõimuga kauplemises esitati kaheksale ametiisikule. Uurimise all on kümmekond episoodi. Tegemist on esialgse kahtlustusega, mis võib kriminaalmenetluse kestel muutuda.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juhi Ats Kübarsepa sõnul on alust kahtlustada, et altkäemaksu andmisega suunas ettevõtja kohalikku poliitikat.

„Seni menetluses kogutud andmed viitavad, et kahtlustatav omas mõju linnas tehtavate otsuste üle, suunas neid vastavalt enda vajadustele ning kasutas selleks nii avalikke kui isiklikke ressursse. Kahtlustus ei seisne ainult ühes rikkumises, vaid mitmes episoodis. Korruptsioon ei ole pelgalt kuritegu, vaid mõtteviis ning korruptiivne linnajuhtimine mõjutab iga kohaliku elaniku heaolu,“ sõnas Kübarsepp.

„Eelmisel nädalal ütles keskkriminaalpolitsei juht Aivar Alavere Eesti Päevalehes, et valgekraede kuritegevuse ohvrina tunned end ära arstijärjekorra lõpus. Sellele tõesele väitele on paslik lisada, et korruptsiooni tunneb inimene ka siis, kui ta ei saa talvel enda kodust välja, sest lumi on lükkamata või prügikonteiner ajab juba mitmendat päeva üle,“ ütles ringkonnaprokurör Alan Rüütel.

Uurimist korraldab Viru ringkonnaprokuratuuri juhtimisel keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo.

Tuttav olukord

Ossipenko jaoks ei ole kinnipidamine midagi uut. 2014. aastal pääses ta kehva tervise tõttu. Siis süüdistati teda samuti Kohtla-Järve linnajuhtidele altkäemaksu andmises. Mõlemad linnajuhid ise jäid küll süüdi.

Tollase süüdistuse järgi esitas Kohtla-Järve linnale teenuseid osutanud ettevõtte juhatuse liige Ossipenko 2006. aasta septembrist 2009. aasta augustini linnavalitsusele valeandmeid tehtud remondi-, hooldus- ja korrashoiutööde kohta. Aktides kajastati muu hulgas lepingu raames tehtud tööde objekte, sisu, mahtu, maksumust ja tegemise aega, mis ei vastanud tõele ja mida linn ilma kontrollimata aktsepteeris. Lisaks vormistati tagantjärele ümber tööde vastuvõtu- ja ülevaatusakte, et varjata ülemaksete tegemist.

2009. aastal korraldas Kohtla-Järve linnavalitsus erinevate tööde tegijate ja teenuste osutajate leidmiseks hankemenetlusi ja hinnakonkursse, mille puhul linnapea Jevgeni Solovjov süüdistuse järgi kuritarvitas oma ametiseisundit, luues tuttavatele ettevõtjatele põhjendamatuid soodustingimusi.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid