Veel päev tagasi saladuses hoitud seitsmes punkt on täna väidetavalt avalikkuse ette jõudnud: Vladimir Putini määrusest osalise mobilisatsiooni kehtestamise kohta Venemaal märgiti too punkt „ametlikuks kasutamiseks“. Seevastu väljaandele „Novaja Gazeta. Evropa“ teadaoleva info kohaselt kätkeb see eneses mobiliseeritavate arvu. Jutt käib kõvasti suuremast arvust kui esialgu esitleti, nimelt miljonist.

Anonüümseks jäetud allikas presidendi administratsioonist märkis, et algul arutati kogu ukaasi teksti kandmise küsimust rubriigi „Ametkondlikuks kasutamiseks“ alla – seda pooldasid kaitseministeeriumi esindajad. Hiljem otsustati allika sõnul ära peita vaid seitsmes punkt, mis käsitles mobiliseeritavate arvu.

Selle teabe kinnitamiseks püüdis „Novaja Gazeta. Evropa“ ühendust võtta ka täitevvõimudega, kes üldjuhul saavad ligipääsu presidendi ukaaside täistekstidele, sealhulgas neile, mis on klassifitseeritud „ametlikuks kasutamiseks“. Mitme ministeeriumi allikate sõnul ei saanud nad määruse täisteksti kätte ning osakondadevahelise dokumendihaldussüsteemi (MeDO) kaudu polnud seda samuti võimalik näha.

„MeDO-le juurdepääsu kaudu näen sama teksti, mis kõik teisedki: seitsmes punkt on plaadiga peidetud,“ ütles ühe ministeeriumi osakonna direktor.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov nimetas valeks väidet, et mobilisatsiooniukaas näeb ette võimaluse kutsuda sõjaväeteenistusse kuni miljon meest. „See on vale,“ ütles Peskov Interfaxile.

Osaline mobilisatsioon „Ida-Ukraina kaitseks“

Venemaa president Vladimir Putin teatas spetsiaalses videopöördumises, et kirjutas alla ukaasile osalise mobilisatsiooni kohta. Toimingud ukaasi realiseerimiseks algavad täna. Väidetavalt puudutab mobilisatsioon ligikaudu 300 000 Venemaa reservsõjaväelast.

Ukaas allkirjastati kaitseministeeriumi ettepanekul Venemaa, tema suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse kaitseks.

Presidendi sõnul kuuluvad väljakuulutatud mobilisatsiooni alla ainult reservsõjaväelased. Enne väeossa saatmist läbivad nad kohustusliku lisaettevalmistuse, teatas Putin.

Putin teatas, et nn sõjalise erioperatsiooni eesmärgid Ukrainas jäävad muutumatuks ja et Venemaal ei ole õigust jätta Ukrainas elavaid talle lähedasi inimesi timukate lõhki kiskuda.

Peale selle lubas Putin toetust referendumi läbiviimisele Donetski, Luhanski, Hersoni ja Zaporižžja oblastis.

Veel teatas Putin, et andis kaitseministeeriumile korralduse määrata kindlaks vabatahtlike staatus, kes nn erioperatsioonis osalevad.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid