MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimased koondtulemused kajastavad perioodi 23. augustist 19. septembrini, mil kokku küsitleti 4003 valimisealist Eesti kodanikku.

Nende tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 31%, konservatiivset rahvaerakonda (EKRE) 25% ja Keskerakonda 15,5% valimisõiguslikest kodanikest.

Reformierakonna toetus langes nädalaga 1,1 protsendi võrra ning viimase nelja nädalaga on see langenud 3,5%. EKRE toetus tõusis nädalaga 1,7% võrra ning alates juuli lõpust on see tõusnud 5,8%. Kolmandal kohal olev Keskerakond jääb EKRE-st juba 9,5% kaugusele, nii suur pole nende kaotus EKRE-le varem olnud.

Esikolmikule järgnevad parlamendiväline Eesti 200 (9,7%), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (7,6%) ning Isamaa (7,5%). Isamaa toetus langes nädalaga ühe protsendipunkti võrra.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 46,1% ja opositsioonierakondi 40,5% vastajatest.

Tulemuste presenteerimisel on Ühiskonnauuringute Instituut ja Norstat keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. Sel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid