Ukrainas püsiva rahu saavutamiseks tuleb president Karise sõnul anda Ukrainale rohkem ja kiiremini sõjalist abi oma territooriumi vabastamiseks ning tugevdada sanktsioonide survet Venemaale.

Lisaks tähtsustas president Karis kõnes ka ajaloo õpetamist.

„Meie tulevik sõltub täna klassiruumides õppivatest noortest ja nende haridusest. Meid kujundab ajalugu ning teadmiste puudumine minevikust ei saa määrata meie tulevikku. Et vältida sellise jõhkruse kordumist ja anda tulevikule rahu, tuleb õpetada oma rahvaste ajalugu, seista vastu valepropaganda levitamisele ja aktiivsele ajupesule,“ ütles Eesti riigipea.

President Karis kutsus üles liituma algatusega õpetada ja õppida ideoloogiliselt kallutamata ajalugu ning ajaloolasi jäädvustama oma koolitunde kõigis keeltes ja looma nende loengute jaoks koha, et aidata õpetajatel üle kogu maailma leida usutavat materjali.

Teeme ettepaneku karmistada Venemaa elanike reisipiiranguid Euroopas, sest inimeste mõtteviis hakkab muutuma alles siis, kui nad tunnevad sanktsioonide mõju oma isiklikule elule ja võimalustele.

President Karis

Tema sõnul aitaks Ukraina ajaloo parem tundmine kergemini tagada, et Krimmi ega ühegi teise Ukraina piirkonna ebaseaduslikku annekteerimist ei tunnustata kunagi.

„Sest need, kes tunnevad ajalugu, oskavad vigadest hoiduda ja suudavad ehitada paremat tulevikku. Praegu näeme, kuidas teadmatus muudab agressori jaoks lihtsaks oma valede narratiivide esitamise ja nendele toetudes valede kurjuse impeeriumi ehitamise,“ rõhutas vabariigi president.

Eesti jätkab Ukraina toetamist nii kaua, kuni on vaja, et aidata see sõda võita ning taastada Ukraina territoriaalne terviklikkus rahvusvaheliselt tunnustatud piirides, rõhutas Karis.

„Teeme ettepaneku karmistada Venemaa elanike reisipiiranguid Euroopas, sest inimeste mõtteviis hakkab muutuma alles siis, kui nad tunnevad sanktsioonide mõju oma isiklikule elule ja võimalustele,“ sõnas ta kohtumisel.

Samuti peab Euroopas püsiva rahu saavutamiseks president Karise sõnul tegema kõik võimaliku, et tagada õiglus ja vastutus ning tuua kohtu ette sõjakuritegude ja inimsusevastaste kuritegude toimepanijad.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid