Tudengitel pikendatakse elamisluba aasta võrra, kas ka osadele Vene kodanikele, kes ei ole tudengid, tehakse sarnane erand? „Ei,“ ütles Reinsalu resoluutselt. Kõik Vene kodanikud ei ole ju venemeelsed ning on toetanud avalikult Ukrainat, kuid ka nemad saadetakse elamisloa lõppedes riigist välja. Reinsalu ütles, et valitsus ei ole kohtunik hindamaks inimeste südametunnistust. „Tõsiasi on see, et kontuuri tegime nendele noortele, kes on tasemeõpingute lõpus, milleks neile viisa väljastati,“ ütles Reinsalu. „Üheks aastaks ja punkt.“

Siseminister Lauri Läänemets tegi täna valitsuses ettepaneku, et pikendada tudengite elamisluba ning oma õpingud lõpule viia. „Paljude nende noorte jaoks võib tänases olukorras koju pöördumine olla ohtlik, sest nad on võtnud sõna Ukraina kaitseks ning kritiseerinud Venemaa agressiooni ja režiimi. See on Venemaal kriminaalkorras karistatav,“ ütles Läänemets.

Tegemist on siiski pelgalt erandiga. Kui aasta läbi saab, siis kord lõppeb. „Valitsuse otsus on see, et see on aastaks ajaks ja punkt,“ ütles Reinsalu ning lisas, et inimesed peaksid korraldama oma elu lähtuvalt kehtivast reeglist.

Vaata pikemalt videost.

Valitsus: Eestisse enam Vene kodanikud ei saa

Viimasel ajal meedias aktuaalseks kerkinud teematõstatus – kuidas venelased sanktsioonidest hoolimata läbi meie riigi Lääne-Euroopasse lennata saavad – on tänasega astunud ühe sammu võrra lahendusele lähemale: välisminister Urmas Reinsalu teatas valitsuse pressikonverentsil, et Eesti Vabariigi väljastatud Schengeni viisaga Vene kodanikke enam üle piiri ei lasta. Reegel jõustub nädala aja pärast ning isikuid, keda see otsus puudutab, on veidi üle 50 000.

Järgmisel nädalal pidavat jutuks tulema teiste riikide väljastatud Schengeni viisad, kuid hetkel puudutab otsus kitsalt vaid meie riigilt antud viisade aspekti.

„Viisad jäävad küll kehtima, kuid viisa omanikke Eestisse sisenemise puhul sanktsioneeritakse, ehk siis Eestisse neid ei lubata,“ selgitas välisminister. Formaalselt viisad kehtivad, kuid praktiliselt neile isikutele Eesti riiki sissepääsu ei võimaldata.

Agressorriigi kodanike suhtes lõpetab Eesti ka töötamise, õppimise ja ettevõtlusega tegelemiseks erandina viisade väljastamise.

Reinsalu tõi siiski välja ka mitmed erandid:

1) kes on Eestis asuva diplomaatilise esinduse või konsulaarasutuse töötajad ja nende pereliikmed;

2) rahvusvahelise kauba- ja reisijateveoga seotud, transpordivahendil remonditöid jms teostav isik;

3) EL õiguse alusel vabaliikumise õigust omavad isikud;

4) kelle Eestisse saabumine on vajalik humaansetel kaalutlustel;

5) kes külastavad Eestis elavat Eesti kodanikku või Eesti pikaajalist elamisluba omavat isikut või kellel on kutsujaga sugulussidemed või ühised lapsed.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid