MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 34,4%, konservatiivset rahvaerakonda (EKRE) 19,8% ja Keskerakonda 16,3% valimisõiguslikest kodanikest.

Reformierakonna toetus on viimase kahe nädalaga 1,2 protsendi võrra tõusnud, EKRE toetus püsib neli nädalat 19–20% vahel. Keskerakonna toetus on seni samal tasemel, kuhu langes pärast Ukraina sõja algust.

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond (9,3%), Isamaa (8,9%) ning Eesti 200 (8,9%). Praegusest kõrgem oli sotside toetus viimati 2020. aasta oktoobris.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 52,6% ja opositsioonierakondi 36,1% vastajatest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 12. juulist 8. augustini ning kokku küsitleti 4006 valimisealist Eesti kodanikku.

Tulemuste presenteerimisel on Ühiskonnauuringute Instituut ja Norstat keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. Sel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid