Vanapargis asus „töörahva vabaduse eest langenud võitlejate“ mälestusmärk, kus toimusid hukkunud inimeste säilmete ümbermatmised. Pärnu linnavalitsuse sõnul polnu kõigi maetute nimed juba tollal teada, väljakaevamistel ei õnnestunud ühtegi konkreetset surnukeha tuvastada.

„Teises maailmasõjas hukkunute omaksed pole pärast Eesti taasiseseisvumist ideoloogilistel kaalutlustel püstitatud mälestusmärki ja selle juures asunud haudu omaks pidanud. Nemad on 9. mail viinud lilli Alevi kalmistul asuva mälestusmärgi juurde, mis on sõjaga otsesemalt seotud,“ vahendab Pärnu linnavalitsus.

Väljakaevamisel algasid esmaspäeva hommikul ja lõppesid teisipäeval kella nelja paiku. Esmalt viidi ära mälestusmärk, seejärel asuti haudu lahti kaevama. Väljakaevamiste käigus leiti 80 kirstu, milles olid 83 inimese säilmed. Säilmed viidi turvalisse kohta, kus neid valmistatakse ette ümbermatmiseks, mis tõenäoliselt toimub alles järgmisel nädalal.

Pärnu linnavalitsus ja pärnakad on aastaid soovinud mälestusmärgi kesklinnas asuvast pargist eemaldamist ja langenute säilmete sobivasse kohta ümbermatmist. Mälestusmärgi tegi Pärnu linnavalitsuse hinnangul „eriliseks“ fakt, et see on muuhulgas püstitatud iseseisva Eesti riigi kukutajatele, 1924. aasta riigipöördekatses osalejatele.

„Hea on tõdeda, et kümmekond aastat väldanud mitmekordselt üritatud protsess on jõudmas lõpule. Inimeste säilmed viiakse kalmistumulda ja mälestuskivi nende viimset puhkekohta markeerima. Park saab pakkuda külastajatele rohelust ja silmailu ilma neid häiriva objektita,“ rääkis praegu Pärnu linnapea kohuseid täitev abilinnapea Meelis Kukk.

Väljakaevamisi läbi viinud Eesti Sõjamuuseumi direktori Hellar Lille sõnul leiti hukkunute juurest tsiviil- ja sõjaväeriideid, 1940. aastal valmistatud nõukogude kopikaid ja teisi esemeid. Hukkunute isikutele viitavaid asju hauas ei olnud.

Homme viiakse ära väljakaevamistöid ümbritsenud aiad ja tasandatakse maapind. Edaspidi külvatakse sinna muru.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid