„Igasugune rünnak tuumajaamale on enesetapjalik asi,“ ütles Guterres pressikonverentsil Jaapanis, kus ta käis seoses 77 aasta möödumisega tuumapommi heitmisest Hiroshimale, vahendab Reuters.

Ukraina teatas, et Venemaa uued tulelöögid kahjustasid laupäeval Zaporižžja tuumajaamas kolme kiirgusandurit ja vigastasid üht töötajat. Löök anti teist päeva järjest.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi süüdistas Venemaad „tuumaterroris“, mis nõuab uusi rahvusvahelisi saktsioone, seekord Venemaa tuumasektori vastu.

„Maailmas ei ole sellist riiki, mis saab end ohutult tunda, kui terroristlik riik tulistab tuumajaama,“ ütles Zelenskõi eile.

Vene väed hõivasid Zaporižžja tuumajaama märtsi alguses, aga seda hoiavad endiselt töös Ukraina töötajad.

Venemaa paika pandud okupatsioonivõimud väitsid, et jaama tulistasid Ukraina väed mitmikraketiheitjast ning kahjustada said administratiivhooned ja piirkond ladustamisrajatise juures.

Venemaa saatkond Washingtonis tegi järgmise avalduse: „Ukraina natsionalistid andsid antud objektile löögi 5. augustil. Tulelöögi tagajärjel said kahjustada kaks kõrgepinge elektriliini ja veetoru. Ainult tänu Vene sõjaväe efektiivsele ja õigeaegsele tegutsemisele tuumaelektrijaama katmisel ei saanud selle kriitiline infrastruktuur kahjustada.“

Guterresi sõnul peab Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) Zaporižžja tuumajaamale ligi pääsema.

IAEA juht Rafael Mariano Grossi hoiatas laupäeval, et viimane rünnak rõhutab väga tõelist tuumakatastroofi ohtu.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid