„Me oleme uhked meie püsiva sõpruse üle,“ ütles Pelosi kohtumisel Taiwani presidendi Tsai Ing-weniga Taiperi presidendipalees, vahendab CNN.

„Praegu, rohkem kui kunagi varem on solidaarsus Taiwaniga otsustav ja see on sõnum, mille me täna siia toome,“ lisas Pelosi.

Tsai tunnustas Pelosi pikaajalist pühendumust demokraatiale ja inimõigustele ning andis talle üle Taiwani kõrgeima tsiviilautasu Heldete Pilvede ordeni koos erilise suure lindiga.

„Ma ootan selle autasu väljapanemist spiikri kabinetis või selle kandmist seal, Kapitooliumil meie kalliks peetud sõpruse sümbolina,“ ütles Pelosi.

Tsai tänas Pelosit visiidi eest ja ütles, et Taipei teeb mida iganes oma enesekaitsevõime tugevdamiseks.

„Olles silmitsi tahtlikult suurendatud sõjaliste ohtudega, Taiwan ei tagane,“ ütles Tsai. „Me hoiame kindlalt oma riigi suveräänsust ja jätkame demokraatia kaitseliini hoidmist. Samal ajal soovime me teha koostööd ja töötada ühtsuses kõigi demokraatiatega üle maailma, et kaitsta ühiselt demokraatlikke väärtusi.“

Tsai sõnul on ta pühendunud rahu ja stabiilsuse säilitamisele Taiwani väinas ja ta lubas muuta Taiwani võtmetähtsusega stabiliseerivaks jõuks regiooni julgeoleku ja ülemaailmse kaubanduse arengu jaoks.

Varem tunnustas Pelosi Taiwani kui üht vabamat ühiskonda maailmas.

Pelosi kõneles enda juhitava USA kongressi delegatsiooni ja Taiwani parlamendi liikmete kohtumise alguses, kus vahetati viisakusi enne kinniste uste taga toimunud jutuajamisi.

Taiwani parlamendi asespiiker Tsai Chi-chang tänas Pelosit Taiwanile tuleku ja „kaljukindla toetuse“ eest ning ütles, et USA kongressi delegatsiooni visiit kujutab endast tugevaimat kaitset ning demokraatia ja vabaduse väärtuste konsolideerimist.

Pelosi sõitis Taiwanile nii president Joe Bideni administratsiooni kui ka Hiina hoiatustest hoolimata. Hiina reageeris pärast delegatsiooni lennuki maandumist jõuliselt.

Pelosi ütles oma avalduses, et tema visiit Taiwanile austab Ameerika kõigutamatut pühendumist Taiwani elujõulise demokraatia toetamisele.

Hiina välisministeerium teatas, et Pelosi visiidil on tõsine mõju Hiina-USA suhete poliitilistele alustele ning see riivab tõsiselt Hiina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust.

Hiina rahvavabastusarmee teatas, et viib vastuseks Pelosi visiidile läbi õppused.

Ebatavalise sammuna avaldas Hiina riigimeedia Twitteris kaardi kuuest piirkonnast ümber Taiwani, kus rahvavabastusarmee õppusi läbi viib. Homsest pühapäevani toimuvad ka lahinglaskmised.

Taiwani kaitseministeerium teatas, et eile sisenes Taiwani õhukaitse tuvastustsooni 21 Hiina sõjalennukit.

Lennukite hulgas olid kümme hävitajat J-16, kaheksa hävitajat J-11, üks elektroonilise sõjapidamise lennuk Y-9, üks elektroonilise sõjapidamise lennuk Y-8 ja üks eelhoiatus- ja juhtimislennuk KJ-500, teatas Taiwani kaitseministeerium.

Taiwani sõjavägi andis raadiohoiatused ja pani õhukaitsesüsteemid hiinlaste tegevust jälgima.

Hiina välisministri asetäitja Xie Feng kutsus välja USA suursaadiku Pekingis Nicholas Burnsi, et visiidi vastu protestida, teatas Hiina kesktelevisioon CCTV.

Valge Maja ametnikud ütlesid, et Pelosi visiit on kooskõlas USA poliitikaga Taiwani suhtes, ja hoiatasid Pekingit vastuse eskaleerimise eest.


Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid