„Tänaseks on Ukraina Venemaa õigustamatu ja julma sõja tõttu kaitsnud 160 päeva oma vabadust ja suveräänsust ning väärtusi, mida hindame,“ ütles Reinsalu. „Minu esimene visiit uue välisministrina leiab aset Ukrainasse, et ukrainlaste tugevusele ja meelekindlusele austust avaldada,“ lisas ta.

Visiidi esimesel päeval külastas Reinsalu Žõtomõri oblastit, millele Eesti Ukraina ülesehitustöödel keskendub. Tänavu taastab Eesti Žõtomõri oblastis Ovrutšis asuva lasteaia, millele välisminister ka nurgakivi asetas. Ühtlasi andis välisminister Žõtomõri oblastis asuvale Behhõ külale üle kaks Raplamaa vabatahtlike päästjate annetatud tuletõrjeautot ja -varustust.

„Jätkame Ukraina toetamist nii kaua kui vaja,“ rõhutas Reinsalu ja lisas, et Eesti soov on abi anda just täpselt Ukraina vajaduste järgi. „Lisaks Žõtomõri oblastile keskendume vägivalla käes kannatanud naiste ja laste olukorra leevendamisele.“

Kokku on Eesti riik ja inimesed andnud Ukrainale humanitaarabi ligi 20 miljoni euro ulatuses ja kaitseabi ligi 245 miljoni euro ulatuses, mis on kolmandik Eesti aastasest kaitse-eelarvest. Ukrainast Eestisse on Venemaa julmuste eest varjunud enam kui 48 000 ukrainlast, mis on ligi 3,7% Eesti rahvaarvust.

Reinsalu rõhutas, et lisaks Ukraina ülesehitamise toetamisele peab rahvusvaheline kogukond töötama ka selle nimel, et Venemaa vastutaks Ukrainas toime pandu eest. „Oleme püsivalt hoidnud tugevat joont Venemaa isoleerimisel rahvusvahelisel areenil, kuid see ei enam ole piisav. Meil on moraalne kohustus võtta vastutusele sõja- ja agressioonikurjategijad. Sellest sõltub reeglitel põhineva maailmakorra tõsiseltvõetavus,“ sõnas Reinsalu ja lisas, et Eesti on koos samameelsete riikidega valmistamas ette ka uusi ettepanekuid Venemaale sanktsioonide, sealhulgas täiendavate reisipiirangute kehtestamiseks.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid