Eesti Päevaleht kirjutas aprillis Ukrainast põgenenud pensionäridest, kellele postiljon pensioni koju kätte tõi ning kes nüüd Eestis viibides seda enam kätte ei saa. Nüüd, paar kuud hiljem saavad nad raha kätte Eesti riigi kaudu.

„Juba praegu makstakse Ukraina sõjapõgenikele toetust, et katta nende Ukraina pensioni ja Eesti rahvapensioni vahet, mis on 275 eurot. Varem Ukraina sularahas välja makstud pensioni kätte saamiseks Eestis tuleks Ukraina pensionäridel teha sotsiaalkindlustusametile avaldus,“ teatas SKA.

„Ühest riigist teise liikuv inimene, kes on EL-i liikmesriigi kodanik, või riigi kodanik, kellega Eesti on sõlminud pensione käsitleva välislepingu, saab kätte oma pensioni sõltumata sellest, millises riigis ta elab,“ sõnas pensionivaldkonna teenuse juht Katre Pall.

Ukraina sõjapõgenike vaatest tagab välisleping neile võimaluse oma Ukraina pensioni saamiseks Eestis ning lahendab olukorra, kus inimesel ei ole võimalik seda kätte saada, kuna eelnevalt saabus pension kojukandega või ei toimi kohalik pangakaart Eestis.

Teise kvartali seisuga on Eesti-Ukraina lepingu alusel määratud pension 1601 inimesele, kes elavad Ukrainas ja saavad pensioni Eestist. Ukraina maksab Eestisse pensioni 281 inimesele.

Ukraina sõjapõgenikest, kes Eestisse tulnud on, on soovi avaldanud pensioni ülekandmiseks ca 40 inimest.

Välislepingu alusel on võimalik Eestis elaval inimesel taotleda lisaks Ukraina riigile ka Austraalia, Kanada, Moldova, Venemaa ja Valgevene riikide pensioni seal töötatud perioodide eest. Oluline on, et vastavas riigis töötatud aeg on vähemalt ühe kalendriaasta pikkune. Teisalt on võimalus taotleda piiriülest pensioni maksmist ka neil inimestel, kes on elu jooksul teeninud vähemalt ühe aasta pensionistaaži mõnes Euroopa majanduspiirkonna riigis.

Teise riigi pensioni saamiseks tuleb esitada sotsiaalkindlustusametile avaldus pensioni saamiseks välislepingu alusel. Avaldust esitades tuleb aga võtta arvesse, et lepingu alusel makstakse teise riigi pension välja kord kvartalis. Lisaküsimuste korral saab SKA-ga ühendust võtta iseteeninduse suhtluse kaudu, helistades SKA infotelefonile 612 1360 või külastades SKA klienditeenindusi.

Jaga
Kommentaarid