PPA operatiivjuht Rain Jõeveer sõnas, et kui liikluses toimunu kõrvale jätta, sarnanesid jaanipühad mõnele tavapärasele nädalavahetusele. Tema sõnul oli väljakutseid küll tavapärasest enam, kuid ühtegi üliraskete tagajärgedega avaliku korra rikkumist need päevad endaga kaasa ei toonud. „Ühtekokku teenindasid politseinikud 23. ja 24. juunil pisut enam kui 1200 väljakutset ning suurem osa neist olid seotud alkoholiga ja olukordadega, kus inimesed end ise ohtu panid,“ kirjeldas ta.

Jaanipühade jooksul sai politsei teate enam kui sajast lähisuhtevägivalla juhtumist, mida on tavapärasega võrreldes rohkem. „Erimeelsusi tekkis pereliikmete vahel nii koduseinte vahel kui ka lõkketulede ümber. Näiteks saime Põlvamaalt teate, et ühise jaanipäeva tähistamise ja alkoholi võtmise käigus oli joobes 35-aastane mees löönud oma elukaaslast. Mees peeti kinni ning tema jaanipidu lõppes kainestuskambris. Naine meedikute abi ei vajanud. Tema pühad olid küll rikutud, kuid ta sai peale vägivaldse mehe kainenema toimetamist jääda teise rahumeelsete pidulistega edasi koos aega veetma,“ märkis Jõeveer.

Märksa halvem seis oli liikluses ning kahjuks ei möödunud jaanipühad surmadeta. „Pühade jooksul juhtus 24 inimvigastustega liiklusõnnetust, milles sai viga 24 inimest ning hukkus kolm. Esimene neist traagilistest liiklusõnnetustest juhtus tegelikult vahetult enne pühade algust, kui 40-aastase mehe juhitud sõiduauto sõitis 22.juuni õhtupoolikul Viljandimaal teelt välja vastu puud ning selle juht hukkus. Kaks liiklussurma tõi endaga ka kaasa jaanipäev. Pärnus sõitis jaaniöö hakul end vastu silla tugisammast surnuks 29-aastane noor mees ning Tartus kukkus 13-aastane poiss tõukerattaga sedavõrd raskelt, et noort elu enam päästa ei õnnestunud,“ kurvastas Jõeveer.

Joobes tõukeratuurid ohustavad nii ennast kui ka teisi

Ta lisas, et liikluses teevad muret ka elektritõukerattad. „Nendega juhtus möödunud päevil üksjagu õnnetusi ning enamasti oli nende puhul tegu hooletusest tingitud kukkumistega aga ka olukordadega, kus elektriliste tõukeratastega sõitsid ringi joobes inimesed, kes ohte ei adunud ning adekvaatselt sõiduvahendit kasutada ei osnud. Eilegi juhtus Võru linnas õnnetus, kus purjus tõuksijuht kukkus ja viga sai,“ rääkis Jõeveer.

Kahe päeva jooksul kontrolliti enam kui 24 000 autojuhi kainust, kellest 133 juhti olid alkoholijoobes ning kuus narkojoobekahtlusega. Eelmise aasta jaanipühadeaegu tabati roolist 81 joobes juhti.

Operatiivjuht märkis, et kui liikluses toimunu hetkeks kõrvale jätta, siis sai enamus inimesi jaanipühasid siiski rahulikult oma lähedaste ringis tähistada ning jäid terveks. „Politsei jaoks ei ole aga pikad pühad ja töö veel kaugeltki lõppenud. Ees on ootamas kaks sooja suvepäeva ning jätkame ka praegu Eesti eripaigus politseioperatsioonidega liikluse rahustamiseks ja sõidukijuhtide kainuse kontrollimiseks. Ta kutsus aga ka kõiki teisi üles olema ettevaatlik ning hoolitsema oma lähedaste ja sõprade eest. Ära luba purjus sõpra rooli ega ujuma ning kui oled sattunud hätta ja vajad abi, helista 112,“ lisas operatiivjuht.

Päästeameti jaoks oli jaanilaupäev rahulikum

Möödunud ööpäeval said päästjad üle Eesti ühtekokku 135 väljakutset, millest tulekahjudele sõideti 94 korral. Kustutati järelevalveta jäetud või hoonetele liiga lähedal asuvaid lõkkeid. Enamikel juhtudel oli tegu siiski ohutult tehtud jaanitulega.

„Jaanilaupäev oli tõesti rahulik ja see teeb heameelt. Ees ootab aga pikk ja väga sooja ilma tõotav nädalavahetus, mis kindlasti veerõõme nautima kutsub. Tuletan meelde, et kindlasti tuleb veekogude ääres lapsi jälgida ning ujuma minna ikka kaine peaga. Nii jagub jaanirõõmu kõigile,“ paneb Päästeameti vabariigi vastutav Indrek Ints inimestele südamele.

Ilmateenistuse prognoosi kohaselt küündib lähipäevil õhutemperatuur kohati +32 kraadini ning päästjad plaanivad teha veeohutuse reide. Tänavu on uppunud 10 inimest, sealhulgas juunis 4 inimest.

„Kahjuks näitab meie kogemus, et soojalaine toob kaasa veeõnnetuste ja uppunute arvu kasvu. Nii nagu lõkkereidid, nii aitavad ka päästjate veeohutuse reidid tuletada meelde ohutuse põhitõdesid ja loodetavasti nii mõnegi elu säästa,“ sõnas Ints.

2021. aastal oli jaanilaupäeva ööpäevas väljakutseid 478, neist üle poolte tormisest ilmast põhjustatud kahjudele, ning 2020. aastal kutsuti päästjad appi 261 korral.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid