Ranget päevakava polegi – on ju mitmeid teemasid, kus siiani ühisosa otsingud käivad. Nende seas ka peretoetuste eelnõu, mille osas pole veel kompromissini jõutud. Samuti on küsimuseks, kuidas ikkagi minna tuleval sügisel vastu kütteperioodile, kus krõbedast hinnast pole pääsu.

Isamaa juht Helir-Valdor Seeder rõhutas, et kindlasti räägitakse täna ka haridusest. „Nii eestikeelsest haridusest kui ka hariduse rahastamisest,“ märkis ta Delfile.

Teema on tulipunktis laiemaltki – kell 14 Tallinna ülikoolis toimuval pressikonverentsil teevad kuue avalik-õigusliku ülikooli rektorid ühisavalduse kõrghariduse rahastuskriisi teemal.

Seeder ütles ka, et peretoetuste osas jäävad nad kindlaks oma varasematele seisukohtadele.

Sotside juht Lauri Läänemets tõi omakorda välja, et nende jaoks on oluline teema, et tulumaksuvaba miinimum tõstetaks 800 euro peale. Sotsid on põhjendanud, et inflatsioon on eriti ränk just vähemkindlustatute jaoks. Läänemets ütles, et nüüd on olemas ka konkreetsemad numbrid, kuidas see plaan mõjutab riigi rahakotti. Samuti on olemas esmased numbrid, palju võiks energiatoetused maksma minna. Neile hakatakse alles peale vaatama. Võimalik, et põhjalikumalt järgnevatel päevadel. Läänemets nentis, et kohtumine täna ilmselt väga pikalt ei kesta, mistõttu ei pruugita haridusküsimustest eriti kaugemale jõuda.

Peaminister Kaja Kallase (Reformierakond) nädalakavast nähtub, et kell 14 osaleb ta ise riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni istungil. Seejärel aga on tal videokohtumine Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheliga.

Ametlik koalitsioonikõneluste pressikonverents toimub kell 16.30. Delfi kannab seda otsepildis üle.

Seeder: tagumikutunde pole vaja

Nädalavahetusel läbirääkimisi ei peetudki. Säärase tempo juures jaanipühadeks kõnelustega lõpusirgele ei jõuta. Seda kinnitasid kõigi kolme erakonna esindajad.

„Jaanipäevaks täpsemaid kokkuleppeid kindlasti pole,“ nentis Seeder. Ta ütles, et osapooled vajavad aega, et ka oma erakonnakaaslastega teemasid arutada. Tema teada polnud peaminister Kaja Kallas nädalavahetusel Eestiski. „Ka see on väikestviisi põhjuseks, miks nädalavahetusel ei arutatud.“

Läänemets rõhutas, et nädalavahetusel kohtusid sotsid omakeskis. „Pausi kui sellist pole olnud,“ märkis ta.

Seeder ütles, et n-ö tagumikutunde polegi vaja koguda. „12 või 14 tundi koalitsioonikõnelustel korraga istuda pole viljakas,“ arvas ta. Tema sõnutsi on vaja intensiivseid kohtumisi, kus saadakse aru, mida üks või teine pool arvab. Ta märkis, et näiteks Isamaa puhul kõneletakse neil teemadel pärast edasi fraktsioonis. „Esimehed võivad muidugi ka omavahel telefoni teel arutada, aga seni neid privaatkohtumisi pole olnud.“

Läänemetsa jutust koorus, et edasiminek sõltub sotside hinnangul ikkagi Reformierakonna paindlikkusest, et leida katteallikad. Muidu võib koalitsioon üldse sündimata jääda. „Me Isamaaga oleme laua taga öelnud, mis meie põhifookus,“ märkis ta ja lisas, et Reformierakond on öelnud, et raha pole. „Meie ei lähe valitsusse, et keegi saaks ministriportfelli. Ees on keerulised ajad, midagi tuleb ära lahendada. Tuleb raha leida,“ arvas ta.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid