„Me tahame maksta, kuid see on muutumas võimatuks. Seega palume eurooplastelt sama mehhanismi nagu gaasi ja nafta puhul,“ ütles Sall täna avaldatud intervjuus Le Journal du Dimanche'ile.

Brüssel ei kehtestanud sanktsioone Venemaa teravilja ja väetiste ekspordile EL-i välistesse riikidesse, kuid jättis mitmed Venemaa pangad, sealhulgas Sberbanki, rahvusvahelisest maksemehhanismist SWIFT välja. Praegused sanktsioonid jätavad aga riikidele teatud võimalused teha Venemaale makseid muu impordi, näiteks gaasi eest.

Mai lõpus ütles Sall EL-i valitsusjuhtide kohtumisel, et Venemaa finantssüsteemile kehtestatud sanktsioonid ning raskused kindlustusandjate leidmisel seavad ohtu teravilja ja väetiste impordi Aafrikasse. Juuni alguses kohtus Sall Venemaa presidendi Vladimir Putiniga ja andis pärast kohtumist taas mõista, et Lääne sanktsioonid aitavad kaasa toidukriisile.

Salli sõnul ei sõltu tema koduriik Senegal teravilja impordist, kuid ta ütles intervjuus, et väetisepuudus avaldab mõju kohalikule tootmisele.

„Aafrika destabiliseerumine näljahäda tõttu on täna sama oluline [teema] kui Ukraina sõja kulg,“ hoiatas Aafrika Liidu juht.

Eelmisel nädalal arutas Pariisis visiidil käinud Salli muret Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga. Macron olevat Sallile öelnud, et impordihäiretel pole mingit pistmist EL-i sanktsioonidega, vahendab Politico. See on kooskõlas EL-i üldise seisukohaga, et ülemaailmse toidukriisi eest vastutab ainuisikuliselt Venemaa.

Venemaa mereblokaad Mustal merel tõkestab enam kui 20 miljoni tonni teravilja eksportimist Ukrainast. Nii ÜRO, Euroopa Liit kui ÜRO üritavad olukorrale lahendust leida ja on teinud korduvaid üleskutseid Venemaale blokaad lõpetada.

Euroopa Liidu valitsusjuhid püüavad üheskoos toidukriisis lahendusi leida tuleva nädala neljapäeval ja reedel, mil toimub EL-i tippkohtumine.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid