Venemaa kaitseministeeriumi teatel tabas Barentsi merelt välja lastud hüperhelikiirusega tiibrakett Zircon enam kui tuhande kilomeetri kaugusel Valges meres asunud sihtmärki. Ministeeriumi avaldatud videol on näha, kuidas rakett tulistati välja laevalt ja lendas järsul trajektooril taeva poole.

Barentsi meri piirneb lõunast küll Norra ja Venemaaga, ent Soomest ja Rootsist lahutab merd vaid kohati vähem kui saja kilomeetri laiune maariba Norraga. Rootsi ja Soome on teatavasti teinud otsuse kandideerida NATO-sse ja Venemaa on teatanud, et sellele järgnevad "tagajärged".

Venemaa president Vladimir Putin on varem Zirconit kirjeldanud kui osa uuest relvasüsteemide põlvkonnast, millel puudub konkurents, vahendab Reuters.

Ülehelikiirusega relvad suudavad liikuda üheksakordse helikiirusega. Venemaa on viimase aasta jooksul sooritanud mitmeid varasemaid Zirconi katselaskmisi sõjalaevadelt ja allveelaevadelt.

Soomel oli ligipääs Barentsi merele 1920. aasta Tartu rahust kuni 1939.-40. aasta Talvesõjani, mille järel pidi Soome merega piirneva endise Petsamo piirkonna (nüüdne Petšenga oblast) Nõukogude Liidule loovutama.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid