Välisminister Urmas Paet: USA on reageerinud julgeolekukeskkonna muutustele kiirelt ja adekvaatselt

 (6)
Urmas Paet Barack Obamat tervitamas
Urmas Paet Barack Obamat tervitamasFoto: Välisministeerium

Välisminister Urmas Paeti sõnul on väga oluline, et Ameerika Ühendriigid panustavad jätkuvalt otseselt meie piirkonna julgeolekusse ning kavatsevad täiendada näiteks õhukaitset. "Ämari lennuväebaas on selleks igati sobiv koht," lisas Paet, tunnustades täna Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obama poolt Tallinnas välja öeldud sõnumit õhuväe tugevdamise ja Ämarisse treeningkeskuse loomise kohta.

Viimaste kuude jooksul on Ameerika Ühendriigid juba aidanud tugevdada Eesti, Läti ja Leedu õhuturvet siia täiendavaid lennukeid saates. "Samuti on õhuväe treeningkeskuse loomine Ämarisse väga oluline, et tagada mõjus heidutus," märkis Paet.

Ameerika Ühendriigid on Paeti sõnul Eestile väga lähedane liitlane ning presidendi külaskäik Walesi NATO tippkohtumise eel on selle kinnituseks. Samuti, kui USA sõjaväelaste kohalolek Eestis.

„Julgeolekuküsimused ongi hetkel kõige olulisemad, kuid Eestil on USAga suurepärane koostöö ka mitmetes teistes valdkondades – inimõiguste kaitsmisel ning e-valitsemise ja demokraatia edendamisel maailmas, samuti küberkaitse küsimustes,“ lisas ta.

Eesti visiidi järel suundub Ameerika Ühendriikide president Walesi, kus ta osaleb NATO tippkohtumisel.

"Ameerika Ühendriikide presidendi visiit kinnitab Eesti ja USA pikaajalisi ja tihedaid liitlassuhteid ning tunnustab Eesti tegevust ühiste eesmärkide saavutamisel," ütles Paet.