Fossiilkütustest elektritootmisega kaasneb kümnetes kordades enam heitmeid kui taastuvallikatest elektri tootmisega ja eestlase ökoloogiline jalajälg on täna võrreldes teiste maailma riikide elanike jalajäljega põlevkivielektri suure osakaalu tõttu energiatarbimises häbematult suur.

Kutsun Teid üles ka oma kaaskodanike seas valgustustööd tegema, murdmaks laialtlevinud väärmüüti, et taastuvallikatest toodetud (roheline) elekter on kallim kui tava (must, põlevkivist toodetud) elekter.

Eestis müüvad elektritarbijatele 100% taastuvallikatest toodetud elektrit täna 2 elektrimüüjat – Eesti Energia ja Imatra Elekter.

Eesti Energia rohelise elektri, mida nad ise toodavad, hind kujuneb nii, et Eesti Energia lisab rohelise elektri hinnale tavaelektri hinnaga võrreldes pisku marginaali ( 0,15-0,21 senti/kWh, olenevalt tarbimismahust ja lepingu kestusest). Hinnalisa arvutamisel lähtutakse eeldatavasti ettevõtte oma taastuvenergia tootmisvõimsuste rajamise kõrgemast investeeringukulust ja ajakulust, mis kulub RE klientidega suhtlemisele, müüdavate koguste üle eriarvestuse pidamisele, kaasnevale mainekujundusele ja uutesse taastuvenergiaprojektidesse investeerimiseks vahendite kogumisele.

Imatra Elekter AS lihtsalt toodab oma elektri Soomes hüdrojaamades ja müüb seda siis ka siin Eestis lisades oma müüdava tavaelektri hinnaga võrreldes RE hinnale 0,035 senti (koos käibemaksuga 0,04 senti) kWh kohta elektri maine ja päritolu üle arvepidamise eest.
Vt http://www.imatraelekter.ee/index.php?page=212

Vaadates neid hinnavahesid, on siililegi selge, et väide, et roheline elekter on tavaelektriga võrreldes koletult kallim, ei pea paika. Korrutades oma kuutarbimise kilovatt-tunnid 0,035 sendiga, saame kuus (oleneval tarbimismahust) RE eest enammakstavaks summaks vaid 4,0 senti 100 kWh elektri kuutarbimise juures ja 40 senti 1000 kWh kuutarbimise juures. Minu kui suure eramu elektriga kütja tarbimismaht jääb 1000 kWh/kuus kanti. Paraku nii meedias kõlavad jätkuvalt väärväited ja usutavasti ka väga paljud inimesed arvavad, et roheline elekter on tavaelektriga võrreldes kole kallis.

Mõelge, mida te 40 sendi eest kuus osta saate? Või 4 sendi eest? Või millest ilma jääte? Piinlik, et see rohelise elektri kalliduse väärmüüt Eestis nii sügavalt levinud ja levimas on .

Tehes oma elektritarbimise leping Imatraga, ei ole mitte kellelgi Teist 100% taastuvatest allikatest pärit elekter oluliselt kallim, aga olete märkimisväärselt väiksema tarbimise jalajäljega kui põlevkivielektrit tarbides.

Ja et ma vaid ühele elektrimüüjale reklaami teha ei taha, siis ka EE 100% rohelise energia pakettidega liitumisel Teie ökoloogiline jalajälg väheneb. Selles pole kahtlust.

Valdur Lahtvee on Säästva Eesti Instituudi programmijuht.