VAATA JÄRELE | Esimene suur Tallinna linnapeakandidaatide debatt Delfi TV-s ja TV3-s

 (265)

Täna toimus Delfi TV-s ja TV3-s suur Tallinna linnapeakandidaatide valimisdebatt, kus põhilisteks teemadena käsitleti korruptsiooni, lasteaedu ja transporti. Loomulikult ei jäetud spekuleerimata ka võimalike koalitsioonipakettide üle.

Debatil osalesid seitsme suurema partei või valimisliidu linnapeakandidaadid või esindajad. Linnapeakandidaatidena oli kohal Taavi Aas (Keskerakond), Kristen Michal (Reformierakond), Rainer Vakra (SDE), Martin Helme (EKRE) ja Erik Vest (Vaba Tallinna Kodanik).

IRLi linnapeakandidaat Raivo Aeg pidi töökohustuste tõttu viibima välismaal ja teda asendas linnavolikogu esimehe kandidaat Viktoria Ladõnskaja. Savisaare valimisliidu ja Teguse Tallinna ühisel liidul puudub ametlikult linnapeakandidaat, ent esindajana osaleb debatil Jüri Mõis. Debatti viisid läbi Eesti Päevalehe ajakirjanikud Lauri Tankler ja Kärt Anvelt.

Saade algas kiirvooruga, kus igal osalisel oli aega pool minutit, et selgitada, miks just nemad peaksid saama Tallinnas võimule. Esimesena sai sõna praegu linnapea kohuseid täitev Keskerakonna kandidaat Taavi Aas, kelle hinnangul üritavad teised kandidaadid saada võimule lubadustega, mis ei aita kaasa Tallinna arengule.

Teiste kandidaatide puhul oli enamasti mainitud võitlust korruptsiooniga, kuid kõlama jäi ka Vakra soov kukutada keskerakondlik ainuvõim, kusjuures mitte välistades koostööd Keskerakonnaga.

Seotud lood:

Nii jätkatigi debatti küsimusega, kas sotsid ja Keskerakond on omavaheliseks koostööks juba valmis. Aasa sõnul on Keskerakond valmis erinevateks koalitsioonideks, kui see on vajalik. Vakra kordas, et teeb kõikvõimaliku, et saada järgmisse valitsusse. "Inimeste jaoks on oluline, et ei lastaks linnajuhtide hulka inimesi, kes ütlevad, et Eestis on 300 000 parasiiti ja 27-aastane lasteta naine on ühiskonnale kahjulik element," ütles Vakra viidates koostöö välistamist EKREga.

Helme sõnul aga soovivad sotsid teha koostööd Keskerakonnaga ja vajavad ettekäänet, et mitte teha koalitsiooni, mis Keskerakonna opositsiooni saadaks.

Teises plokis tõstatati Savisaare küsimus. Mõisa sõnul kaasati Savisaar valimisliitu selleks, et Sest ta on rahva seas populaarne ja populaarseid juhte on vaja, et muuta süsteemi. „Koostöö Savisaarega suurendab meie õnnestumise tõenäosust,” ütles Mõis.

Helme ja Ladõnskaja on aga ühel meelel, et Savisaare kandideerimine võib küll olla seadusega lubatud, kuid on põnts Eesti poliitilisele kultuurile. Mõisa sõnul aga on Savisaare kandidatuuri kritiseerimine üleskutse isikuvabaduse piiramisele.

Korruptsiooni teemal debateeriti pikemalt ja sellega võitlemine paistab olevat kõikide programmis, peale Keskerakonna enda. Aas aga ütles enda kaitseks, et korruptsioon on ilmselt tuttav ka Michalile, kelle ministriks oleku ajal oli suur korruptsioonijuhtum. Aegil soovitas ta kandideerida aga kaitsepolitsei peadirektoriks, et seal mõnusasti korruptsiooni vastu võidelda.

Kui Vakra tuli välja faktiga, et pooled Keskerakonna kandidaadid on linna palgal, arvas Vest, et ei ole mõtt vahetada üht erakonda lihtsalt välja teisega, sest Vakra paneks võimule saades samuti omad inimesed. Hoopis soovitas ta valida ikka enda valimisliitu.

Küsimus Helmelt, kas linnapeaks saades hakatakse kontrollima meelsust lasteaedades, juhatas hästi sisse uue teemaploki - lasteaiad. Helme ütles, et nad hakkavad hoolitsema selle eest, et kõikvõimalikud vähemuslaste propagandad ei oleks lasteaedades ilma vanemate nõusolekuta.

Lasteaia teemal räägiti mõistetavalt ka õpetatavast keelest ja tekkis küsimus, kas peaks muutma kõik lasteaiad eestikeelseteks. Aasa sõnul on sellega juba algust tehtud, kuid asjaga tuleb tegeleda järk järgult. Probleemiks peab ta pedagoogide puudust.

Vest aga arvas, et eestikeelseks õppeks tuleks luua head tingimused, aga seda ei tohiks sundida. Vakra sõnul on eesti keele õpe lasteaedades loomulik tegevus, kuid igas lasteaias võiks olla veel üks võõrkeel. "Keeled on väärtus, millega lapsed tulevikus uksi lahti löövad."

Keskerakonnale heideti ette ka seda, et enne kaht eelnevat valimist on nad lubanud lasteaiad korda teha, ent siiani pole seda teha suudetud.

Transpordi ploki juhatas sisse lihtne küsimus: "Kas ühistransport jätkub?" Siinkohal olid kõik kandidaadid ühel nõul: jätkub. Aga IRLi puhul mööndustega - nende plaan on transport viia erakätesse, mis aga tõenäoliselt tähendaks selle taas tasuliseks muutumist. Ladõnskaja arust tuleks aga kõigepealt kaotada ära valideerimissüsteem, mis kasvatab kunstlikult linnaelanike arvu.

Palju oponeeriti Vakra plaanile teha trammiliin Lasnamäele. Mõis ega Aas ei usu, et 40 miljoni euroga selline asi võimalik oleks, nagu Vakra arvab.

Kohalike omavalitsuste valimised toimuvad 15. oktoobril. Delfi ja Eesti Päevalehe ning Tallinna Ülikooli koostöös on avalik ka Tallinna Valimismootor, mis annab igale valijale asjatundlikku abi, milliste poliitiliste jõudude programmidega tema vaated kõige enam kokku lähevad. Tutvu Valimismootoriga aadressil valimismootor.delfi.ee!

Delfi tegi debatist ka otseblogi, kus ekspertidena kommenteerisid võtsid sõna Eesti Ekspressi peatoimetaja Erik Moora, Tallinna Ülikooli politoloog Mari-Liis Jakobson, Eesti Väitlusseltsi tegevjuht Herman Kelomees ning Eesti Päevalehe ja Delfi arvamustoimetuse juhataja Alo Raun. Blogi on järele loetav allpool.

Tallinna linnapeakandidaatide valimisdebatt
Alo Raun: Head lugejad, aitäh jälgimast! Ekspertidena kommenteerisid tänast debatti Eesti Ekspressi peatoimetaja Erik Moora, Tallinna Ülikooli politoloog Mari-Liis Jakobson, Eesti Väitlusseltsi tegevjuht Herman Kelomees ning Eesti Päevalehe ja Delfi arvamustoimetuse juhataja Alo Raun. Kohtumiseni laupäeva õhtul, mil jälgime ETV Valimisstuudiot! #tallinn2017
erik.moora@ekspress.ee: Selline debatt on paratamatult vaatemäng, mis paneb kandidaadid olukorda, millel linnajuhtimisega pole mingit pistmist. Täiesti omaette žanr poliitikuks olemise maailmas. Paraku ei tule siit aga välja sisulisi erinevusi ja nägemusi, samuti ei suudeta minna erimeelsuste lahkamisel lõpuni. Edukus debatil ei oma praktiliselt mingit seost hakkamasaamisega vastutavas ametis.
Alo Raun: Erikuga üldjoontest nõus. Ka minule jäi silma, et Vakra oli üllatuslikult nõrk, kindlasti alla nii ambitsioonikat valimistulemust püüdva erakonna taseme nagu sotsid.
Herman Kelomees: Kahju, et ei kuulnud midagi enamike tallinlaste elupaikadest ehk konkreetselt tihedalt paneelmaju täis pakitud Lasnamäest, Mustamäest, Haaberstist. Seal on väga spetsiifilised elukeskkonna probleemid, mida üldise jutuga ei kata. Lühidalt öeldes: kuidas teha nii, et elukeskkond oleks vähem depressiivne.
Vakra sõnavõtt saate lõpus:https://tv.delfi.ee/uudised/paevauudised/delfi-video-rainer-vakra-arge-laske-end-hirmutada-ekre-naljadest?id=79787204
Alo Raun: Nonii, saade selleks korraks läbi. Kokkuvõtteks jättis saatekülalistest sümpaatseima mulje Viktoria Ladõnskaja, kes oskas põimida erakonna jutupunkte ja siirust. Ilus punkt saatele oli tema vastandumisvastane üleskuse. (Muide, kõrvalmärkusena, lilla karu tõid saates mängu sotsid, mitte EKRE.) #tallinn2017
erik.moora@ekspress.ee: Helme - vaatab maha ja paneb nagu masin. Poliitikas “noor”, aga juba autopiloodi peal. Aas - arusaadavalt tunneb ennast praktilistes linnaküsimustes kõige mugavamalt. Suures küsimuses ehk enda ja oma tiimi vastutusest Keskerakonna “gängi” kuritegudes lihtsalt hiilis kõrvale, ei vastanud midagi. Lasti ka liiga kergelt lõa otsast ära. Michal - tundis ennast kõige mugavamalt, lõõpis vahel ja oli irooniline. Samas ei üllatanud ega ületanud end. Vakra - kohmetu ja endale mitteomaselt ebakindel. Üllatuslikult kõige nõrgem tänastest esinejatest. Vest - Kõige ühesugusem “plaat” on Vaba Tallinna Kodaniku esindajal. Ütles 3-4 korda parteide “tagatubade” kohta pahasti ja kadus pikaks ajaks pildilt. Lõpupoole olid paar muud mõtet ka. Mõis - Räägib üldiselt hästi ja veenvalt. Aga kokkuvõttes ei mõju tõsiseltvõetavalt, ei suuda mõistusepäraseks rääkida enda kandideerimist ühes nimekirjas Savisaarega ja kõigega, mida Savisaar Tallinna juhtimises kehastab. Ladõnskaja - Nagu mainisin, kõige värskem ja “elusam” siin debatil.
Ladõnskaja jõuab veel öelda, et ärge valige poliitbroilereid ja sellega saab ka debatt lõpu. Veel jõudis teha ka Vakra väikese üleskutse, mitte kartma EKREt.
Vakra: Teeme Tallinnast linna, mis on võrreldav Stockholmiga, mitte mõne armsa Eesti väikelinnaga. 
Vest: Kogukondade kaasamine ja nendega arvestamine. Lähme professionaalsele linnajuhtimisele ja las riigi asju ajavad erakonnad Toompeal.
Mõis: Linnajuhtimisse tuleb kaasata kõik rühmad, kelle esindajad valitakse volikogusse. Ärge valige neid, kes välistavad koostöö ühe või teise kogukonnaga.
Helme: Oleme kõige rahvuslikum erakond Eestis. Ei ole mõtet valida inimesi, kes ainult lubavad, aga ei tee.
https://twitter.com/LaksMajor/status/917818978046742528
Michal: Kes arvavad, et lasteaiakohatasu peaks kaduma ja pensionäridel oleks hea elu ning Tallinn oleks tulevikulinn, valige meid.
Antakse veel igale ühele pool minutit. Viktoria Ladõnskaja teeb väga lühidalt, öeldes vaid ühe lause.
Taavi Aas võtab siis sisulise osa kokku: Lähme koos edasi, arendame Tallinnat edasi.
Alo Raun: Vene lasteaia eestikeelestamise lubadus oli Reformil poliittehnoloogiliselt väga õnnestunud lüke. EKRE peab igas debatis kõvasti vaeva nägema, et neid veenvalt ekreismis üle trumbata. #tallinn2017
Vakra: Eesti keele õpe on loomulik igas lasteaias, kuid võiks olla lisaks veel üks võõrkeel. Keeled on väärtus, millega tänapäeva lapsed peavad tulevikus uksi lahti lööma.
Erik Vest: Tallinnas peab looma head võimalused keeleõppeks, aga mitte sundima seda teha. 
Mõis: Pole tähtsust, mis on inimese emakeel, vaid tema sisemus ja tahe ühiskonna elus kaasa lüüa. 
Ladõnskaja: Hea oleks, kui lasteaias pakutakse head eesti keelt ja võimalust arendada oma juurt ja kultuuri
erik.moora@ekspress.ee: Valijad ootavad valimistel alati (ja viimasel ajal eriti) muutust, värskust ning uut ja teistsugust vaadet. Kes neist debateerijatest seda mingilgi määral kehastab? Kes mõjub värske ja energilisena? Võib-olla ainsana Ladõnskaja. Ahjaa, tema pole ju kandidaat:)
https://twitter.com/annakarolin/status/917817653472972801
Helme: Selge on, et meil ei õnnestu täielikult üle trumbata nii võimsaid kanaleid nagu Venemaal on. Eestis tuleb kättesaadavaks teha vaid adekvaatsed kanalid ja mitte vene propagandakanalid.
Küsimus: kuidas teha nii, et Tallinna venelased saaksid rohkem infot Eesti inforuumist.
Michal räägib, et üleminek eesti keelele võiks olla 3-10 aastat. Keskerakonnale taotluslikult ei vastanduta, vaid tahetakse lihtsalt eesti keelt varajasest east õpetada.
Aasa sõnul hirmutab hoopis Reformierakond, et lasteaiad peaksid kohe muutuma eesti keelseks. Kohe ei saa minna eesti keelsele õppele, sest pole pedagooge. Lisaks peaks laps saama lasteaias selgeks ka oma emakeele.
Vene Delfi ajakirjanik küsib Taavi Aasalt: Miks hirmutate vene keelset valijat Reformierakonnaga?
erik.moora@ekspress.ee: Tore debatt, kuna tänu sellele saab muidu telekat mittevaatav inimene lõpuks ära vaadata ka kõik poliitreklaamid. Väärt kraam!
https://twitter.com/sanderk6ivuste/status/917798116023324673
https://twitter.com/LaksMajor/status/917816316303724544
https://twitter.com/VesiaidV/status/917815111359848451
Vahepeal läks Aasa ja Vakra vahel suuremaks vaidluseks. Aas ütles, et halb oli vaadata seda tegevust.https://tv.delfi.ee/uudised/paevauudised/delfi-video-taavi-aas-toeliselt-halb-oli-vaadata-vakra-poliitsoud-lasteaias?id=79787170
erik.moora@ekspress.ee: 5-6 kandidaati on oma futuristlikest transpordiunistustest rääkinud. Seitsmes võiks veel öelda, et tema paneb kõik need (rong, tramm, monorail, tunnel, jalgratas ja Hyperloop) ühele tänavale kokku ja olekski visiooni nii, et tapab.
Peale pausi esitab oma küsimused Vene Delfi ajakirjanik. 
https://twitter.com/LaksMajor/status/917814697285554178
Mari-Liis Jakobson: Tasuta ühistranspordi kasutusest: uuring, mis väitis, et ühistranspordi kasutajate hulk tõusis vaid 1,2%, pärineb 2013. aastast. Samal aastal väitis linnavalitsus, et see kasvas kümnendiku võrra. Teab keegi hilisemaid uuringuid viidata?
Siin pausi ajal hea vaadata
Veel üks tagasipõige korruptsiooni peatükki:https://tv.delfi.ee/uudised/paevauudised/delfi-video-taavi-aas-kui-raivo-aeg-tahab-voidelda-korruptsiooniga-siis-kandideerigu-kaitsepolitseiameti-peadirektoriks?id=79787212
Ühistranspordi erastamine 49% osas on Ladõnskaja arvates suurepärane mõte.
Ladõnskaja on sama meelt, et unistada tuleb suurelt ja tunnelit IRL tulevikus toetab. Tema sõnul tuleks mõelda linna kontekstis ka isesõitvatele bussidele ja Lasnamäele ei piisaks ühest trammiliinist. 
Michal räägib nüüd oma tunneliplaanist, millega on seotud ka Angry Birdsiga seotud isik, kes juba väidetavalt projekteerimisplaane peab.
https://twitter.com/TaaviSimson/status/917812734129070080
https://twitter.com/LaksMajor/status/917812832011419649
Aasa sõnul ei vasta tõele, et 1-2 protsenti on muutnud liikumisharjumust. Tema sõnul on see 40%.
Aas räägib kiirbussidest, mida aga ei ole samuti. Ka Aas ütleb, et 40 miljoniga ei saa trammiliini. 
Alo Raun: Jüri Mõis: "Lasnamäe tramm on realistlik, sest trass on planeeritud, kõik muu on utoopia. Nüüd monoraili juurde." :)
Aasalt küsitakse, miks ei ole Lasnamäele siis ikkagi trammiliini tehtud. 
Monorail on Mõisa sõnul tulevikuteema nagu ka Helsinki-Tallinn tunnel.
Tankler küsib Mõisalt monoraili kohta. Mõis ütleb veel Vakrale vastu, et 40 miljoni eest ei saa ühtegi trammiliini.
Erinevatel kandidaatidel on erinev statistika. Michal rääkis, et tasuta ühistransport on ainult 1-2% muutnud inimeste liikumisharjumisi ja seda eelkõige jalakäijate arvelt. 
https://twitter.com/annakarolin/status/917812038491140096
Helme sõnul saaks 40 mln euroga palju rohkem asju. "Ei ole mõtet endale selle raha eest monumente teha. Buss on viis korda odavam."
Vakra: Trammiliin on kiireim ja mugavam. 2009 ja 2013 on Keskerakond seda lubanud, aga ei tee. 
Vakra selgitab - Lasnamäe tramm maksab 40 mln eurot. Järgmise aasta investeeringute eelarve on 200 mln. See on tehtav. 
Tankler küsib Vakralt, kuidas saata trammid igasse linnaossa, nagu lubatud.
https://twitter.com/annakarolin/status/917811670768144384
Taavi Aas möönab Vakra öeldut, et rongidega sõidetakse üha rohkem. Keegi ei julge aga välja öelda, et Reformierakond ja IRL tahavad ühistransporti erastada, mis tähendaks jällegi tasulist ühistransporti.
Alo Raun: Erik, kusjuures nii ongi. Kui keskenduda kommunaalteemadele, piisaks minu meelest Tallinna valimistel kolmest nimekirjast - Keskerakonna oma, ühendatud parempoolsed ja ühendatud vasakpoolsed. Kõik põhilised kohaliku tasandi valikud saaks kaetud.
Herman Kelomees: Õppetund tasuta asjade lubamise ohtlikkusest Tallinna tasuta ühistranspordi näitel: pärast on tasulisele süsteemile tagasiminek poliitiliselt raske isegi siis, kui see oleks mõistlik.
Ladõnskaja arvateski võiks jääda tasuta ühistransport, kuid tuleks ära kaotada valideerimissüsteem, mis kasvatab kunstlikult linnaelanike arvu. 
https://twitter.com/NelsonJanek/status/917810799225253889
https://twitter.com/LaksMajor/status/917811104289579008
Seni on kõik tasuta ühistranspordi küsimusel ühel nõul - jääb. 
Michal tahab lisaks tasuta ühistranspordile moodsat transpordivõrgustikku ja rattateid. 
erik.moora@ekspress.ee: mittesisulisi asju kampaania pärast, vabandust
Taavi Aasa lubatud Facebooki postitus.
https://www.facebook.com/taavi.aas/posts/1493101694109282#w=500
erik.moora@ekspress.ee: Vakrale ja mõnelegi teisele kandidaadile õigustatud kriitika Aasalt: kampaania käigus tehakse showd, miasju kampaania pärast.
Liigutakse edasi transpordi teemadele. Küsitakse kõikidelt kandidaatidelt, kas jätkub tasuta ühistransport.
Aas heidab Vakrale ette ka hiljutist poliitsõud Asunduse lasteaias. Aasa sõnul on lasteaial raha tegelikult olemas. Vakra ütleb, et ei ole. Nüüd ootame Aasa lubatud Facebooki postitust, kus peaks olema lasteaia eelarve.
erik.moora@ekspress.ee: Valdkonnapoliitikates (lasteaiad, tee-ehitus jne) on erinevused ikkagi väikesed ja otsitud, sageli programmitoimkonna pastakast imetud. Põhimõttelised erinevused, kui need on olemas, sellisel debatil ilmselt esile ei pääse.
Aasa sõnul on vaid 28 lasteaeda, mis remonti vajavad. Vakra ütles eelnevalt, et 60. 
Herman Kelomees: Aasalt päris terav torge IRLile tasuta asjade lubamise osas. Paljud endised IRLi valijad heidavad neile ette just liiga populistlikuks muutunud hüvedepoliitikat.
Michali sõnul toetab üle 70% vene keelsete laste vanematest eesti keelset õpet. 
Minnakse nüüd lõpuks edasi eesti keelsele õppele üleminekut lasteaias. 
Meenutame, et debatis saab kaasa lüüa, lisades Twitteris hashtag #tallinn2017 või kommenteerides siin samas blogis.
Alo Raun: DelfiTV reklaamipausi ajal kutsus IVO LINNA valima Vaba Tallinna Kodanikku. Kas ainult mulle on see üllatus? Seni on ta IRLi toetanud #tallinn2017
Eiko Lill: Irl ja sotsid on ju sabarakud,kust kasulikum on sinna jooksevad
Eiko Lill: Raivo Aeg ei saanud politseis koruptsioonist lahti kuidas ta suudab ültse ette kujutada seda tallinnas
Jüri Mõis pahandab nendega, kes kritiseerivad kohtu all oleva Savisaare kandideerimist.https://tv.delfi.ee/uudised/paevauudised/delfi-video-juri-mois-kriitika-savisaare-kandideerimise-osas-kolab-uleskutsena-isikuvabaduste-piiramisele?id=79787208
Lõik Ladõnskajast, kus ta loetleb üles hulgaliselt korruptante või kohtualuseid, kes Keskerakonnaga seotud.https://tv.delfi.ee/uudised/paevauudised/delfi-video-viktoria-ladonskaja-ei-usu-et-taavi-aas-teeb-mingeid-muutusi-korruptsiooni-teemal?id=79787202
Mari-Liis Jakobson: Huvitav, et see lasteaedade keeleküsimus nii palju tähelepanu saab. Tundub nagu iselahenev probleem, üha rohkem venekeelseid vanemaid paneb lapsi eestikeelsesse lasteaeda. Probleem on pigem selles, et pärast eestikeelset lasteaeda minnakse "tagasi" venekeelsesse kooli.
https://twitter.com/NelsonJanek/status/917807157671792640
https://twitter.com/LaksMajor/status/917807271253561345
Tuleb väike pausike. 
Ladõnskaja räägib aga nüüd lasteaiatasudest - mingi tasu peaks tema arvates olema, kuid pere teine laps peaks saama tasuta. Ka suurpered peaksid saama tasuta. Ja lisaks peaks tema sõnul olema lasteaiad kodu lähedal. 
Vakra lubab 60 lasteaeda 40 aastaga korda teha. Nüüd minnakse sujuvalt lasteaia keele küsimusele. 
https://twitter.com/annakarolin/status/917803606568570882
Sõõrumaa lepetega pole aga asi liiga lihtne. Täpsemalt saab lugeda siit.https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/taavi-aas-linna-huvides-on-koolide-halduslepingud-lopetada-soorumaa-tahab-aga-oma-kasumit?id=79213982
Michali arvates võiks olla kogu haridus tasuta, ka alusharidus. Maksumuseks oleks sellel 13,9 miljonit - raha saadaks TTV ja propagandakanalite sulgemisest. Lisaks lubab üle vaadata Sõõrumaa koolilepingud. 
Alo Raun: Ei maksa unustada: kui Jüri Mõis kritiseerib Ühistupanka ja selle rahaga nuumamist, siis kritiseerib ta ikkagi Edgar Savisaare poliitilist stiili. #tallinn2017
Mõis ütles, et nad on nüüd rõhunud sellele ja pannud platvormi esimeseks punktiks. 
Mõisalt küsitakse, miks nende kandidaat ei viinud oma lubadusi täide, kui ta võimul oli. Silmas peetakse siis Edgar Savisaart. Teemaks siis lasteaedade kohtade kättesaadavus - viia kohatasu igal pool ühesuguseks. 
erik.moora@ekspress.ee: Ma teeks väga suure vahe sisse, kas kandidaat on karistatud mõne liiklusrikkumise vms eest või avaliku võimu teostamisel toime pandud korruptsioonikuritegude eest. Aas püüab seda hägustada.
https://twitter.com/LaksMajor/status/917805504474251264
https://twitter.com/TaaviSimson/status/917805628214710273
Helmelt küsitakse, kas hakatakse lasteaedades kontrollima meelsust. Helme vastab, et haridusasutused peavad olema eesti keelsed ja -meelsed. "Loomulikult patriootlikku kasvatust tuleb au sees hoida." Helme hoolitseb ka selle eest, et lasteaedades ei oleks ilma vanemate nõusolekuta vähemuslaste propagandat.
Alo Raun: Taavo Aas on saanud tõhusat demagoogiakoolitust, kuidas korruptsiooni igapäevaseks muuta: "Pea pool Eesti rahvast on saanud praeguseks karistuse" :D
Liigutakse edasi lasteaedade teemale.
https://twitter.com/VesiaidV/status/917805120099962880
erik.moora@ekspress.ee: Taavi Aas viitas justkui sellele, et Parbus, Sepp, Nääme ja co on saanud karistused teenimatult? Liiga range karistuspoliitika tagajärjel? Nojah
Hea ülevaade karistada saanud kandideetidest. https://epl.delfi.ee/news/eesti/tallinna-linnavolikokku-kandideerivad-roolijoodikud-vargad-ja-vagivallatsejad?id=79567334
Vakra soovitab valida nimekirju, kellel pole ühtegi kriminaalkorras karistatud kandidaati, seega Reformi ja sotse.
https://twitter.com/stenhansvihmar/status/917804503201714179
Helme: "Vakra üritab meid panna samasse punti Savisaarega. Üks asi on erinev maailmavaade, teine asi on korruptsioonilugu kohtus."
Mari-Liis Jakobson: Oo, Tegus Tallinn soovib kogu linnajuhtimise süsteemi ümber tegema hakata? Programmist küll midagi põhjapanevat ei leidnud.
Ladõnskaja nimetab terve rea keskerakondlasi, kes on süüdimõistetud või kohtu all. "Ma ei usu, et Taavi Aas teeks mingeid muutusi korruptsiooni teemal."
Alo Raun: "Tegevlinnapea" Taavi Aas: Eesti on demokraatlik riik, kus õigust mõistab kohus. Mida ütles õigussüsteemist lahtirakendamise kohta alles hiljuti Tallinna "linnapea" Edgar Savisaar?
Herman Kelomees: Huvitav, kas Reformierakond on ka küsitluste või fookusgruppidega testinud, kuidas mõjub inimestele korruptsiooniga võitlemisest rääkiv Kristen Michal?
Taavi Aas: Kui Raivo Aeg tahab võidelda korruptsiooniga, kandideerigu kaitsepolitseiameti peadirektoriks.
Taavi Aas: Kurb, et erakonnad on võtnud õiguse hakata kohut mõistma, selleks on kohus. Aga ka Michali ministril oleku ajaks on meil teada suur korruptsioonijuhtum.
erik.moora@ekspress.ee: Vakra ründab ainult Keskerakonda. Seejärel tõmbab punased jooned SDE ja EKRE ning SDE ja Tegusa Edgari vahele. Kellega sotsid kavatsevad muutusi tuua?
Mari-Liis Jakobson: Ladõnskaja jätkab IRLi head ja teravat väitlustraditsiooni, mida nägime ka näiteks 2015 üldvalimiste debatis Juhan Partsi esituses. Toona küll mitte just erilise valimiseduga. Vakra vajaks ka veidi väitluskoolitust, et selge sõnumiga aja piires püsida.
Anna Karolin: EKRE pooltevahetus KESKist Reformierakonnale lähemale väga sujuv, kuigi muidugi vastuoluline,
https://twitter.com/LaksMajor/status/917803638243975168
Michal räägib ainuvõimust, mis ei ole tasakaalustatud. "Keskerakond tuleb saada teenitud puhkusele."
Vakra sai Tanklerilt noomituse, et too võiks natuke lühemalt end väljendada. 
https://twitter.com/annakarolin/status/917803606568570882
Vest: Korruptsioon ei sünni üleöö, vaid on süsteemne. 
Alo Raun: Viisaka poliitilise kultuuri raamid? EKRE on küll üks viimaseid, kes on poliitika eetikamajakas ja parketile lubaja #tallinn2017
Ladõnskaja räägib, et tema jaoks on Savisaar ja Aas täpselt sama mainega. Helme seostab samuti Savisaart ka praeguse Keskerakonnaga. 
Arvo Pärnik: valid sotsid.saad õlle LÄTIST.
https://twitter.com/annakarolin/status/917798806355406849
Aas: Kui ma olen linnapea kohusetäitja olnud, on kõik kahjud linnale välja makstud. Seega küsitaks ka Keskerakonnalt samamoodi.
erik.moora@ekspress.ee: Taavi Aas mõistab konkurendid hukka, et teised tahavad midagi lõpetada. Seni on räägitud ainult korruptsiooni lõpetamisest. Millegi muu lõpetamist pole väga mainitud.
Aasalt küsitakse, mida ta teeks linnapeana, kui Keskerakonnalt nõutaks välja kahjunõue linna kasuks. 
Küsitakse Mõisalt terav küsimus - kas pole kahtlust Savisaare süüdi olemises? Mõis ütleb, et kriitika Savisaare kandidatuuri osas on üleskutse isikuvabaduse rikkumisele.
Debatt on jätkumas.
https://twitter.com/annakarolin/status/917798806355406849
Väike selfie stuudios.
erik.moora@ekspress.ee: Täienduseks Hermanile: ma arvan, et IRLil on täna vedanud, nad on saanud siia debatti natuke särtsu ja elu, millest neil muidu tõesti suur puudus on.
Mari-Liis Jakobson: Kohe tuli muidugi märksa kaasaegsem variant Tegusa Tallinna reklaamist ka järele - justnagu oleks režissöör aru saanud, et kogemata läksid arhiivikaadrid eetrisse.
https://twitter.com/LaksMajor/status/917798343526494209
https://twitter.com/NelsonJanek/status/917800153775575041
Herman Kelomees: IRLi osalemine selles debatis ilmestab kogu kampaaniat: nende linnapeakandidaat pole pildis.
Alo Raun: Õhtu poliitnali on muidugi valimisreklaamid saate vahepeal, eriti Savisaare liidu reklaami lõpp, kus Edgar teatab: "Me võidame need valimised!" #tallinn2017
Herman Kelomees: Õhtust! Vakral ja SDE-l peab olema hea vastus Keskerakonnaga koalitsiooni minemise osas, vähemalt pärast valimisi. Ühe korra on SDE Keskerakonnaga Tallinnas koalitsiooni läinud, aastal 2009. Toona kukkus reiting kolinal ning asja eest vedanud SDE esimees Jüri Pihl kandideerib nüüd Keskerakonna nimekirjas.
erik.moora@ekspress.ee: Huvitav, kas näosaate reklaam: a) lisab debatile pinget või b) võtab seda hoopis maha?
erik.moora@ekspress.ee: Tänasel debatil tahaks väga seda, et osalejad näitaks reaalset tahet linna juhtida (ja siis muidugi ka mingit pisikest visioonipoega, kuhu). Mõisal on üldiselt õigus, kui ta ütleb, et KOV valimised on erakondade jaoks vaid sammuke teel Riigikogu valimistele. Professionaalne kampaaniamasin tuleb käimas hoida ja “tulemus ära teha”. Mõis ise, sealjuures, ei mõju sugugi usutavalt kui inimene, kellel käed sügelevad linna arendamise järele.
Väike reklaamipaus.
https://twitter.com/LaksMajor/status/917799709925920769
https://twitter.com/stenhansvihmar/status/917799734122893312
Uuritakse, kas Vaba Tallinna Kodanik üldse ületab künnise. Vest aga räägib, et nemad ei välista koostööd kellegagi, sest ka korruptiivses erakonnas on häid inimesi.
https://twitter.com/TaaviSimson/status/917798580831834113
Alo Raun: Helme kriitika, et sotsiaaldemokraadid norivad nendega tüli selleks, et valmistada ette koalitsiooni Keskiga, ei ole paraku vaid vandenõuteooria. Esiteks on neil vaja muuta inimestele söödavamaks Tallinnas koalitsioon SDE-KESK ning teiseks teha avang järgmisteks riigikodu valimisteks #tallinn2017
Michal: "Ehkki EKRE ja SDE vaated ei ole meile liiga armsad, on eesmärk Keskerakond kukutada."
Michal räägib taaskord oma plaanist kukutada Keskerakond igal moel.
Mari-Liis Jakobson: Tere õhtust! 30 sekundi limiit on tore mõte - huvitav, kas debati kulgedes hakkavad kõlama ka sireenid? :)
https://twitter.com/annakarolin/status/917798806355406849
Helme mainib Vakra enne kiidetud meeskonda - see koosneb peibutuspartidest. 
Vakra mainib õiget pööret ja räägib oma meeskonnast, keda nimekirja trumbiks peab. 
Alo Raun: Ma pole küll märganud, et oleks EKRE oleks Toompea koridore tuulutanud. Tema enda loogiakt kasutades, järelikult ei tuuluta nad midagi ka Tallinnas. #tallinn2017
Michal räägib, et Reformierakonnaga tulevad muutused. Helme aga räägib, et kõik peale Keskerakonna peavad muutusi väga vajalikuks. "Nii nagu oleme Toompeal tuulutanud koridore, kavatseme seda teha ka Tallinna linnavalitsuses."
Ladõnskaja sõnul on ikkagi Raivo Aeg parim kandidaat. Erik Vest ütleb, et nende valimisliit seisab selle eest, et linna juhiks professionaalne linnapea. Vestiga nõustub ka Mõis. 
https://twitter.com/annakarolin/status/917797336658661376
https://twitter.com/stenhansvihmar/status/917796969564819456
Esmalt pannakse kandidaadid proovile ajalises kinnipidavuses. Antakse igaühele 30 sekundit, et enda parimad küljed välja tuua.
Alo Raun: Tere ka minu poolt!
Tervitatakse esindajaid.
Eetrini on jäänud kõigest loetud  minutid. Debatil osalevad siis EKRE linnapeakandidaat Martin Helme, Keskerakonna linnapeakandidaat Taavi Aas, SDE linnapeakandidaat Rainer Vakra, Vaba Tallinna Kodaniku linnapeakandidaat Erik Vest. IRLi linnapeakandidaati asendab volikogu esimehe kandidaat Viktoria Ladõnskaja ning Tegusa Tallinna ja Savisaare liidu ühisnimekirja esindajaks on Jüri Mõis.
Ratas polnud ei esimene ega ilmselt ka viimane, kes juba hääle on andnud. Laupäevaks oli hääle andnud juba pea 100 000 inimest.https://www.delfi.ee/news/kov2017/uudised/kolme-paevaga-on-valiku-teinud-ule-84-000-inimese?id=79760552
Ehkki debatimaraton algab alles nüüd, on paljud oma hääle juba andnud. Peaminister Jüri Ratas tegi seda näiteks Pirital.https://www.delfi.ee/news/kov2017/uudised/fotod-peaminister-juri-ratas-andis-oma-haale-pirital?id=79781588
Täna algab siis suur debatimaraton. Kusjuures Rainer Vakra, Martin Helme, Taavi Aas ja Kristen Michal on omavahel vastamisi viiel korral!https://www.delfi.ee/news/kov2017/uudised/tallinna-linnapeakandidaatide-debatimaraton-michal-vakra-helme-ja-aas-ristavad-piike-lausa-viiel-korral?id=79771160