USA president Barack Obama tuleb Eestisse

 (355)
Barack Obama
Barack ObamaFoto: Pablo Martinez Monsivais, AP/Scanpix

USA president Barack Obama tuleb lähiajal Eestisse, kinnitas Delfile ja Eesti Päevalehele välisminister Urmas Paet.

Delfi ja Eesti Päevalehe andmetel on Ühendriikide presidendil Barack Obamal kavas lähiajal Eestisse tulla. Visiidi täpsemad üksikasjad pole veel teada. Obama on teine USA president, kes on külastanud Eestit. 2006. aastal väisas Eesti George W. Bush juunior.

"Aktuaalse kaamera" andmeil leiab visiit aset enne NATO tippkohtumist Newpordis Walesis, mis toimub 4. ja 5. septembril.

President Toomas Hendrik Ilvese ja Obama jaoks ei ole see esimene kord kohtuda. 2013. aasta septembris külastasid Toomas Hendrik ja Evelin Ilves Valget maja president Obama kutsel. Viimati soojendati suhteid juunis, mil Ilves ja Obama viibisid koos Varssavis Poola presidendi kutsel.

USA ja Eesti vaheline koostöö hõlmab mitmeid erinevaid valdkondi, ent viimasel ajal on Ameerika Ühendriikidega kõige tihedamat koostööd tehtud just julgeoleku vallas.

Oktoobris toovad ameeriklased kolmeks kuuks Eestisse ühe maaväe kompanii, mille relvastusse kuuluvad tankid M-1 Abrams, jalaväe lahingumasinad ja soomukid. Kokku tuuakse Balti riikidesse ja Poolasse umbes 600 sõdurit ehk neli kompaniid Texases Fort Hoodis asuvast USA armee 1. ratsaväediviisi 1. brigaadist.

Viimati külastas Ameerika Ühendriikide president Eestit 2006. aasta novembris, kelleks oli 43. USA riigipea George W. Bush.