Tarand osutab Kadastiku propagandistlikele võtetele

 (64)
Indrek Tarand
Postimees/Scanpix

Indrek Tarand tervitab Ekspressi arvamusloos Postimehe vastutavat väljaandjat Mart Kadastikku ning analüüsib võtteid, millega viimane õigustab endiste kommunistide vaikimist oma laupäevases PM-i artiklis “Rääkige ära!”.

Jälle on sule haaranud Mart Kadastik, et kinnitada meile väidet — kommunistid olid siiski õilsad inimesed, kes ajasid eelkõige ja üksnes „Eesti Asja”. See, et ta sinna juurde valitud aforisme antikommunist Arvo Valtonilt tsiteerib, on kõigest maitseküsimus. Miks mitte tsiteerida häid aforisme? Ainult et antud juhul, nagu Kadastik hästi teab, sisaldub Valtoni tsiteerimises selline aforism, et ajal, mil kirjanik Valton näiteks nn. neljakümne kirja välismaale toimetas ja fosforiidikaevanduste vastu võitles, kirjutas Jaak Kaljo alias Mart Kadastik pavlikmorozovlikus võtmes paljastavaid artikleid Lagle Parekist ja tema läänest saadud botikutest.

Ent olgu sellega kuis on, Kadastiku artiklis on maitsevääratustele lisaks ka kommunistlikule demagoogiale omaseid võtteid. Esiteks muidugi anonüümne vihjamine. Kellele vihjab lugupeetud Vastutav Väljaandja remargiga „kes uuemal ajal läbisegi prostituute ja narkootikume tarbivad”? Soovitades sealjuures koguni viidatud tegelasel enne lõplikku (missugune orwellilik prohvetlus) mälukaotust kõik ära rääkida. Keda ta silmas peab, kas Lagle Parekit? Või Robert Närskat? Või mõnd konkureerivat ärijuhti? Miks isikut nimepidi ei nimetata? Aga ikka sellepärast, et hea ajakirjandustava nõuaks siis väite tõestamist, mitte pelgalt reformierakondliku kuulujutu masstiraažis levitamist. Ja isegi kui näha psühhiaatri poja vihjelises stiilis siirast muret nende küllalt kaheldavate harrastuste suhtes X-isikute puhul, ei jää kommunistliku ideoloogiavõitleja salakaval võte (paar lauset varem) — X on paheline pederast pealekauba — märkamata.

Loe Ekspressist, millise üleskutse esitab Tarand Kadastikule