3. Kvaliteetsed maanteed ja ühistransport
Tasakaalustatud regionaalpoliitika võtmesõnaks Eestis on korralik teedevõrk suurlinnade ja maapiirkondade vahel. Pole mõtet loota, et küladesse hakatakse looma suurettevõtteid, mis tagavad töökoha kõikidele kohalikele elanikele. Kvaliteetne teedevõrk loob inimestele võimaluse elada mõnusas ja stressivabas keskkonnas ning teha tööd kodukohast pisut kaugemal. Juba täna on paljudes paikades see vägagi mugavaks muutunud, näiteks Kehrast Tallinna ja vastupidi viib kaasaegne rong 20 minutiga.
Kui kaua võtab tööleminek aega mõnest Tallinna lähedasest magalast? Kindlasti saab efektiivsemaks muuta ka ühistransporti. Üks võimalus selleks on tellimise peale saabuv buss, mis sõidab vajaliku külani siis, kui sealt keegi on nö nupule vajutanud ja sõidusoovi avaldanud, vastasel korral sõidab buss oma tavapärast marsruuti. Erinevaid lahendusi paindliku ja inimsõbraliku ühistranspordi arendamisel maapiirkondades on palju, vaja on vaid koostada terviklik plaan ja see ellu viia.
4. Turvalisus
Tõele näkku vaadates peame tunnistama, et seoses inimeste massilise lahkumisega suurematesse linnadesse või lausa välismaale, pole meil ressurssi, mis tagaks politsei, päästeameti või kiirabi pideva kohaloleku kõikides külades, asulates ja isegi väiksemates linnades. Ainus ja möödapääsmatu võimalus on tugevdada kohaliku elanikkonna vahelist läbikäimist, arendada naabrivalvet ja vabatahtlikku tööd. Teha kõik selleks, et piirkonda tuleks uusi inimesi.
Aeg on näidanud, et sinna, kus tegutseb aktiivne kogukond, tuleb meelsamini ka uusi elanikke. Riik aga ei tohi jääda lootma, et inimesed ilma toetuse ja abita riigi funktsioonid enda õlule võtavad - vabatahtlikele päästjatele tuleb tagada väljaõpe ja anda vajalik varustus, sama on abipolitseinike ja meditsiinitöötajatega. Täna tundub aga levivat arvamus, et meil on nii tublid vabatahtlikud, küll nad ise hakkama saavad. Inimesed on nõus oma elukeskkonna parandamisele kaasa aitama kuid neid tuleb selle juures aidata!