Mitmed Venemaa eksperdid on juba juhtinud tähelepanu sellele, et sellele projektil on tavalisest spordivõistlusest hoopis laiem taust. Ärge unustagem Gazpromi rolli Venemaal!
"Venemaa ja Ukraina ühendatud jalgpalli meistriliiga paistab ainult esmapilgul meeletu, läbimõtlematu ning fantastiline. Tegelikkuses vastab see Venemaa viimaste aastate majanduslike ja poliitiliste megaprojektide peamistele kriteeriumitele," kirjutas näiteks Moskva mõjukas majandusleht Vedomosti oma juhtkirjas.
Esiteks sobitub see väga hästi Venemaa üldisesse geopoliitilisse peaeesmärki, et ühendada kõike ja kõiki nii palju kui võimalik endise NSV Liidu alal. Ühine spordi- ja kultuuritegemine on klassikaline „pehme jõu“ – mis on Kremlil praegu pidevalt meelel ja keelel – rakendamise viis. Pealegi on sport ilmselt üks väheseid atraktiivseid valdkondi, mida Venemaal on endistele saatusekaaslastele pakkuda ning mis neid ka siiralt huvitab.
Erinevad pallimängud näitavad selles selget trendi. Riikideülesed tugevad liigad tegutsevad endise NSV Liidu alal jäähokis ja korvpallis (kusjuures kummaski on haare laiem kui endised NSV Liidu vabariigid), juttu on olnud ka võrkpallist. Muidugi, nendel aladel soosivad sellist trendi ka rahvusvahelised alaliidud, erinevalt jalgpallist.
Teiseks on asja taga Venemaa riiklikud suurkorporatsioonid, mis väga palju raha ei loe, kui jutt käib riiklikult vajalikest megaprojektidest, eriti spordis. Jäähokiliiga KHL, mille eesmärk on pikemas perspektiivis ära teha koguni NHL-ile, seisab ainult Venemaa suurfirmade, peamiselt riiklike toel. Isegi KHL juht on Gazpromi ekspordipealik Aleksandr Medevedev. Korvpalli nn Idaliiga (mida mitteametlikult kureerib Putini administratsiooni ülem Sergei Ivanov) suursponsor on Venemaa suuruselt teine pank VTB, mille kolmveerand aktsiatest kuulub riigile.