Saime vaevalt sõiduautost maha astuda, kui juba piiras meid paarkümmend agressiivset kaevanduslinna Lisišanski elanikku. "Me ei taha siia linna mingeid Parema Sektori või separatistide huligaane," teatas olukorda rahustama saabunud miilits pärast meie dokumentide kontrollimist.
Olime tulnud vaatama, kas eelmisel päeval Luganskis maha hõigatud üleskutse esmaspäeval igas piirkonna linnas kell 10:00 rahvakoosolekud korraldada ja sealt kella kaheks oblasti pealinna delegaadid saata, ka kuulda võeti. Vähemalt Lisišanskis suutsime ise kõige suurema kogunemise korraldada.
Mõneti tuleb kohalike agressiivsust vooraste vastu mõista. Iga päev võib vaadata vene telekanalitest uudiseid, kuidas Ida-Ukrainasse saabuvad kõrilõikajad Läänest. Kes see ikka tahab oma kodulinna uut Slovjanskit.
Täit selgust sellest, mis ülestõusmispühade varahommikul Slovjanskis toimus, pole siiani. Teada on nii palju, et Vene propagandakanalite edastatud info oli vale, kuid nad saavutasid siiski soovitud eesmärgi. Paralleelselt sellega, kuidas Moskva süüdistab Kiievit Genfi leppe rikkumises, pingestub olukord Ida-Ukraina linnades üha enam.
Pärast tavapärast Kiievi võimu nimetamist fašistlikuks huntaks ja sõimu Lääne-Euroopa aadressil, saime mitme Lisišanski kohalikuga ka mõistlikult asju arutada. Mulje on sama, mis teistel sarnastel kohtumistel. Tavaliste inimeste põhimure on esmalt seotud sotsiaalmajanduslike probleemidega, seejärel identiteediga ning vene keele staatusega.
Neid inimesi kasutatakse lihtsalt ära ja seda on kogu aeg tehtud. Oligarhid on neile maksnud ebaõiglast palka, poliitikud on neile valetanud ja meedia on nendega manipuleerinud. Nad on põhjusega masenduses ja ilma tulevikuperspektiivita. Piirkonnas on mitmed tehased suletud, teised kannatavad ebastabiilse olukorra tõttu. Tööpuudus kasvab, vaesus suureneb. Inimesed on kaotamas ka seda viimast vähest, mis neil alles on jäänud.
„Turistid" ja „rohelised mehikesed"
Donetski, Luganski ja mitme väiksema linna külastamisel pole ma "rohelisi mehikesi" (loe: vene sõdureid) ega „turiste" (loe: Venemaalt sisse toodud mässajaid) isiklikult kohanud. Muidugi on nad siin olemas - seda kinnitavad kohalikud ja sellele võib leida ka hulgaliselt tõestusmaterjali uurivast ajakirjandusest. Kuid tänavapildist koristati nad pärast edukaid operatsioone ära ja edasine väline tegevus anti venemeelsetele gruppidele.