SAADA MEENUTUS: Verine jaanuar Leedus ja Lätis tõi barrikaadid ka Toompeale. Millised on Sinu mälestused?

 (114)
Barikaadid ülemnõukogu juures
Barikaadid ülemnõukogu juuresFoto: K.Svėrys , Leedu Delfi

Täna 25 aastat tagasi alustasid Vilniuses aktiivset ründetegevust Nõukogude armee üksused: vallutati kodukaitse staap, pärastlõunal ajakirjandusmaja. Soomustransportöörid piirasid sisse teletorni. Verine pühapäev, 13. jaanuar, oli järgmisel päeval: siis tapeti siin 14 inimest, kes moodustasid inimketi tankide ette. Ärevad ajad kandusid Riiga ning ka Eestis oldi valmis halvimaks: Toompeale seati tanke pidurdavad barrikaadid.

Tänavu möödub 25 aastat sündmustest, mis päädisid omariikluse taasloomisega. Enne seda tuli üle elada palju ärevaid hetki.

Meil kõigil on oma lugu: kes kartis, et tankide ja tapatalgute tõttu ei pääse ta haiglasse sünnitama minna. Mõni noormees oli aga sel ajal vanaema juures maapaos, et Nõukogude armee huviorbiiti ei satuks. Paljud olid ka ärevatele sündmustele päris lähedal.

Saada meile oma lugu ja mälestus, milline on Sinu ja Sinu perekonna, sõprade lugu aastal 1991, mil dessantväelased panid meid kõiki Baltikumis hinge kinni hoidma?

Saada oma lugu ja mälestus aadressile ester.vaitmaa@delfi.ee.

Projekt "25 aastat tagasi" viib meid taasiseseisvumise juubeliaastal Delfis ja Eesti Päevalehes kogu aasta jooksul tagasi sündmuste juurde, mis olid olulised meie vabanemise loos!