Riikliku tähtsusega küsimus: milline on ilm laulupeol? Ajalooliselt pigem sombune

 (11)
2014. aasta laulupeol säras pealtvaatajatele päike. See on ka üks kümnest ajaloolisest peost, mis on jäänud ilma vihmata. Sel korral ei pruugi ilmaprognooside järgi nii hästi minna
2014. aasta laulupeol säras pealtvaatajatele päike. See on ka üks kümnest ajaloolisest peost, mis on jäänud ilma vihmata. Sel korral ei pruugi ilmaprognooside järgi nii hästi minnaFoto: Martin Dremljuga

Pikalt keerutamata: ka tänavu tuleb ilm suure tõenäosusega sajune ja jahe.

Ajalooliselt pole see esimene kord, kui kõledad ilmastikuolud on lauljatele olud keerukaks teinud.

Esimesel üldlaulupeol 1869. aastal oli esimesel laulupeopäeval ilm hea. Ilmateenistus vahendab toonastest kroonikatest: "Ilmuke oli essimesel päval hea," kuid seda ei jätkunud kauaks, sest edasi läks vihm "tihhidamaks, se teinud issiärranis piddo eestkostjatele kurva meelt."

Järgmised ajaloolised laulupeod olid ilusa ilmaga. 1880. aasta laulupeol sadas vihmapilv maha vahetult enne kontserti. Kõigi aegade rekordkuumuski on mõõdetud veel enne esimest vabariiki - 1891. aasta laulupeol oli maksimaalne õhutemperatuur 28,6 kraadi.

Uuel sajandil oli vihma vähem, kuid õhutemperatuur madalam. Kurdeti, et vaid rahvuslikud laulud tõstsid lauljate tuju. 1923. aastal peetud peol oli maksimaalne õhutemperatuur 18 kraadi, 1928. aastal jällegi tervitas laulupeolisi kolm päeva puhuvat marutuult. Etendus näidend "Toomapäev", mille esitamiselt pooled vaatajaist lahkusid. 1933. aasta pakkus vastuolulist ilma, kahel esimesel päeval oli palav, kuid kolmandal päeval langes temperatuur 10 kraadi ringi.

Nõukogude võim tõi sombused laulupeod. Selged ilmad kõigil peopäevadel olid vaid aastatel 1947, 1965, 1969.

Ligumärjaks on peolised kastetud kahel korral - 1960. aasta esimesel laulupeo päeval sadas Tallinnas maha 25 millimeetrit vett, teisel päeval tuli veel 19 mm.

Seotud lood:

Teine vihmane pidu oli hiljutisem, aastal 2004. Teisel laulupeopäeval sadas maha 36,4 millimeetrit vett. Ära jäi rongkäik - kui algselt pidi laulukaare alla sammuma 34 000 osalejat, siis sammus "vaid" 6000 laulupeolist.

Tantsupidudest on eriti karmi ilmastikku pakkunud 2017. aastal toimunud noorte laulu- ja tantsupidu. Harjutuspäevadel oli külm ja tuuline, peopäeval tõusis tuul kuni 15 meetrini sekundis ning tajutav õhusoojus oli 8,5 kraadi.

Teisel tantsupäeval oli tajutav temperatuur tõusnud kraadikese võrra, sooja oli 9,5 kraadi, kuid et vihmahood olid lõppenud ning tuul vaibunud, oli meeleolu rõõmsam.

Täitsa ilma vihmata on jäänud vaid kümme laulupidu: need olid aastatel 2014, 1994, 1990, 1980, 1975, 1965, 1950, 1947, 1933 ning Tarts toimunud 1894. aasta üldlaulupidu.

Milline on ilm 2019. aasta üldlaulupeol?

Neljapäeva öösel madalrõhkkond kaugeneb ja kohatiste vihmahoogude võimalus on suurem Virumaal ja Peipsi ümbruses. Tuul puhub läänest ja loodest ja on öö hakul Virumaa rannikul väga tugev, pärast keskööd veidi nõrgeneb. Päeval libiseb üle lauge kõrgrõhuhari. Arenevatest rünkpilvedest tuleb pärastlõunal mõnes kohas hoog vihma, aga sadu peaks võrdlemisi nõrk olema. Puhub tugev lääne- ja edelatuul. Õhutemperatuur öösel 6 kuni 11, rannikul kuni 14, päeval 15 kuni 19 kraadi.

Reede öösel jõuab Lääne-Eestisse sajuala ja laieneb hommikuks üle Eesti. Tuul öö hakul nõrgeneb, pärast keskööd pöördub lõunasse ja kagusse ning hakkab uuesti tugevnema. Päeval sajab aeg-ajalt vihma. Puhub väga tugev edelatuul. Õhutemperatuur öösel 7 kuni 12, rannikul kuni 14, päeval 13 kuni 15 kraadi.

Laupäeval liigub madalrõhkkond Soome ja selle servas on meie ilm vihmahoogudega. Puhub tugev läänekaare tuul, hoovihmade tõenäosus on suur. Õhutemperatuur öösel 5 kuni 10, päeval 15 kuni 19 kraadi.

Pühapäev jätkub hoovihma võimalus. Puhub võrdlemisi tugev edelatuul. Õhutemperatuur öösel 7 kuni 11, rannikul kuni 14, päeval 15 kuni 19 kraadi.

Küsimusele, mis tuleks laulu- ja tantsupeo pealtvaatajatel kindlasti kotti pista, et pidustusi mõnusalt nautida, vastas ilmateenistuse sünoptik Taimi Paljak: "Soovitus on klassikaline – riietuge kihiliselt, et muutliku ilmaga kaasas käia, võtke kaasa vihmakeep ja päikesekübar, soojem jakk õhtutundideks ja päikesekreem keskpäevaks. Tuul võib kohati olla tugev, seega ka tuulekindel jakk või jope kulub ära." Tantsijatel-lauljatel soovitab sünoptik vahetusjalatsid ja varusokid kotti pista.