Hardo värvikas ja ere isiksus väärib meenutamist kõigis tema elujärkudes. Olles Hardoga 45 aasta jooksul kokku puutunud väga erinevates rollides ja oludes, meenutan mõnda momenti, millest järelehüüetes varalahkunud mõtlejale seni napilt juttu olnud. Mälestan Hardot nende meenutuskildudega.
Ärksa vaimuga noor geograafiatudeng
Maailma asjade vastu elavamat huvi tundvate Tartu Ülikooli (TÜ) tudengite seas oli 1960ndate lõpus ja 70ndate algul väga populaarne TÜ Rahvusvaheliste Suhete Ring (RSR), mida toona juhendas filosoofiaõppejõud Eero Loone ja hiljem ajalooõppejõud Kaido Jaanson. RSRi koosolekud olid kui omapärane klubilise vaimutöö vorm, kus ärksa mõttega noored tudengid arutasid maailmaasjade üle, tegid referaate välispoliitika sündmustest ja korraldasid ka nn suure ringi üritusi suuremale hulgale kuulajaile. RSRis oli toonaste olude kohta päris vabameelne õhkkond, tudengid tegid ülevaateid ja arutasid teemadel, mille kohta ammutati põnevat infot tollastest poolsalajastest materjalidest, mida sai TÜ komsomolikomitee loal lugeda. Või sellest, mida oli kuuldud läbi segajate ragina välja peilitud välismaistest raadiojaamadest Ameerika Hääl, BBC, Saksa Laine, Vaba Euroopa ja mitmed teised.
RSRi töös lõid aktiivselt kaasa, kogusid teadmisi ja arendasid seal oma analüüsivõimekust ning väitlemis- ja esinemisoskusi toonased tudengid Jaan Sootak, Eimar Rahumaa, Rein Ruutsoo, Jaak Allik, Siim Kallas, Tõnu Laak, Toomas Leito, Olev Raidla, Heikki Talving, Paul Varul, Igor Gräzin, Juhan Hindov, Tõnu Kõrda, Raul Mälk, Albert Saunanen ja paljud teised hiljemgi mitme ala tuntud tegijad. Mina sain RSRi liikmeks 1968. aasta sügisel TÜ ajaloo osakonna esmakursuslasena ning siiani meenub, kui huvitav ja põnev oli see mõttetöö koos teiste tudengitega ja erudeeritud ning heatahtlike õppejõudude toetusel.
Toonast õhustikku mõjutas tugevasti see, mis toimus tollases NSV Liidu satelliitiriigis Tšehhoslovakkias, kus uuenenud juhtkond püüdis lammutada vana poolstalinlikku võimumudelit, ehitada avatuma sisuga „inimnäolist sotsialismi“ ja avardada oma otsustusõigust NSV Liidu mõjusfääris olles. See eksperiment lõppes teatavasti nukralt, Moskva ei lubanud Prahale mingit isetegevust, NSV Liit viis 1968. aasta augustis koos oma mõjualuste sotsmaadega Tšehhoslovakkiasse väed, okupeerides kogu riigi. Sealne juhtkond püüdis vältida suurt verevalamist ja jätkata siiski tasapisi muudatusi, kuni nad räigelt võimult kõrvaldati. Tollal jälgiti Tšehhoslovakkia arenguid kogu maailmas suure tähelepanu ja ärevusega. Võib öelda, et Tšehhoslovakkia suuremale vabadusele suunatud muutuste lootusrikas algus ja karm relvajõuga mahasurumine mõjustas toonaste tudengite maailmapilti kõvasti. Kirglikult elati kaasa uuenduste eestvedajate tegemistele ja tunti masendust Praha kevade jõhkrast mahatallamisest. Need teemad olid RSRis sageli jutuks 1968. ja 1969. aastal.