OTSEBLOGI JA FOTOD | Erakondade esinumbrid võtavad "Valimisstuudios" mõõtu

 (349)

Eesti Televisiooni eetris on täna Euroopa Parlamendi valimiste viimane teledebatt, milles kohtuvad kaheksa erakonna esinumbrid.

Teemadeks olid suhted Venemaaga, majandus- ja keskkonnapoliitika.

Stuudios olid Yana Toom, Andrus Ansip, Riho Terras, Marina Kaljurand, Mart Helme, Lauri Hussar, Evelin Ilves ja Artur Talvik. Saatejuhid olid Mirko Ojakivi ja Andres Kuusk.

Esimeses plokis arutati suhete üle Venemaaga. Talvik tõi välja, et Venemaale määratud sanktsioonides on oldud silmakirjalik, sest suuremad riigid teevad ikkagi meie idanaabriga tehinguid, ent meie kaotame sanktsioonidega rohkem.

Samuti kritiseeriti kõvasti Euroopa Nõukogu ministrite üleskutset anda Venemaale tagasi hääleõigus.

Majanduse plokis arutati Euroopa Liidu bürokraatilist seisu. Konservatiivide arvates on bürokraatiat liiga palju, Ansipi arvates on aga asi paremaks läinud.

Keskkonna teemal said loosungeid hõigata rohelise ilmavaatega inimesed. Mart Helme aga ütles, et tema kliimasoojenemise inimtekkelisusesse ei usu. Talvik ütles, et kui me laseme oma keskkonnal hävineda, poleks konservatiivide julgeoleku plaanidel üldse mõtet, sest poleks midagi kaitsta.

Loe lähemalt blogist!

Valimisstuudio
https://twitter.com/LaksMajor/status/1131291488422379520
Sellega on debatt lõppenud.
Helme lõpulause: Kogu poliitiline spekter on ekrestunud.
Toom: Mulle meeldis Ansipi optimism, aga see, et meil arvud on väiksed, on seetõttu, et maksame raha Erdoganile, kes hoiab piire kinni. Praegune stabiliseerunud olukord - me peame selle nimel pingutama.
Ilves: Tuleb panustada probleemide ennetamisse, mitte tegeleda lihtsalt tagajärgedega.
Ansip: Aafrika riike tuleb aidata sügavast vaesusest väljatulemisel. Migratsioonikriis
https://twitter.com/LaksMajor/status/1131290037457498112
Hussar: Meil on 107 kvoodipagulast. See on olnud igati põhjendatud. Loomulikult peame kõigepealt tegelema migratsiooni päritoluriikidega ja panema piirid kinni.
Helme: Siseministrina olen juba hakanud vaatama üle elamislubade erandid. Saadame välja, keda ei ole Eestis vaja ja on siin illegaalselt.
Lühirepliigid tulemas
Kaljurand immigratsioonist: Euroopa liidus peab olema solidaarne teemaga tegelemine.
Ilves: Ei ole nii ilus. Just alustati Purtse jõe puhastamist, mis on täiesti ära reostatud. Sajad miljonid lähevad selle likvideerimiseks. Hiiglaslikud basseinid, mida EL-i rahadega plaanitakse hakata puhastama. Kindlasti ei ole läinud loodus puhtamaks.
Ansip: Majandus on kasvanud mühinal ja loodus on läinud puhtamaks. Eesti majandus on 25 aasta tagusega võrreldes 19 korda suurem. Talvik: Aga elurikkus on vähenenud
https://twitter.com/LaksMajor/status/1131288489411129345
Talvik: Energiapoliitika on üks olulisemaid küsimusi. Kogu majandus on energiast sõltuv. Võimalikult odavate ja loodussõbralike lahenduste leidmine.
Kaljurand: Teadlasi tuleb kuulata. Vahel ei tasu võitlus kohe ära, aga EL on lipulaev keskkonna mõjutamisel.
Helme: Ma usun kliimasoojenemisse, aga mitte sellesse, et see on inimtekkeline.
https://twitter.com/LaksMajor/status/1131287143379341313
Helme: minge öelge pensionäridele, et paneme kinni elektrijaamad ja käime müts käes euroopa komisjonilt raha küsimas, et kuidagi elus püsida.
Artur Talvik: mitte midagi pole kaitsta, kui loodus tuksi lastakse.
Terras: Ükskõik mis asjad ei tohi käia julgeoleku arvelt.
Talvik: Euroopas räägitakse palju rohelistel teemadel, aga kahjuks on tulnud rohepesulaine peale.
Uueks teemaks on keskkond. Ilves: Teadlased ei oska üheselt öelda, millest kliimasoojenemine tingitud on. Samas on selge, et see on inimtekkeline. Sellega tuleb tegeleda!
https://twitter.com/OjaKaspar/status/1131284751040602112
Majandusarutelu sai läbi.
Toom: Dikiuksed midagi ei muuda. Kus on tihedad majanduslikud sidemed, siis paratamatult on rohkem vaja tsentraliseerimist. See mis juhtus Kreekaga. Kui kuskil kukub üks kolakas EL-is, siis me töötame nagu föderatsioon. EL-il pole piisavalt vahendeid, et turgutada majandust, kui tuleb langus.
https://twitter.com/LaksMajor/status/1131283114666450945
Ansip: Eesti on EL ühisest turust palju võitnud. Digitaalses mõttes seda 4a tagasi ei eksisteerinud, nüüd ta on. Meil on suure tarbijaskonnaga turg olemas ja saame takistusteta sinna müüa oma tooteid.
Helme: Kui suured riigid panevad digivaldkonnale suured rahad taha, siis meie jääme maha.
Kuusk: Ei ole veel kuulnud selget vastust, kuidas Euroopa majandus kännu tagant ära saada.
Ilves: Järgmine kriis tuleb tõenäoliselt seoses kliimamuutustega. Üks pea teemasid saab olema kliimamuutuste vastu võitlemine ja selleks ei ole ükski riik üksinda võimeline, see on ainult koostööst johtuv.
Mart Helme: Oleme 15 aastat olnud Euroopa Liidus. Tänane valitsus võtab selgelt ette auditi normidest ja asjadest. Sest algul võtsime neid liiga tõsiselt. Nüüd on aeg vinti maha keerata
https://twitter.com/raalkadi/status/1131280724986871808
Hussar miinimumpalgast: Euroopa liidu tasemel selle kokku leppimine ei oleks kuidagi põhjendatud.
https://twitter.com/visszhang/status/1131279733713526784
https://twitter.com/priitluts/status/1131279601219657730
Ansip: Kust tuleb järgmine majanduskriis, ei tea, aga ta tuleb kindlasti.
Kaljurand: Bürokraatia puhul on selge, et see võiks olla väiksem.
Kaljurand: Euroopa liit võib seista silmitsi majanduslanguse, aga mitte -kriisiga.
Riho Terraselt palutakse selgitada tuhande bürokraatiareegli tühistamist. Terras: Tegelikult ei ole see number tähtis, vaid see, et kuni 130 000 õigusakti võetakse vastu ja mõni asi on ülereguleeritud. Sellega tuleb tegeleda.
https://twitter.com/merlisnogene/status/1131278962959761408
Talvik: Euroopa majandus on bürokraatioa tõttu stagneerunud. Kahetsusväärselt selle all kannatavad kõige hullemini väikesed ja keskmised ettevõtted.
Ilves: Nende rahade taotlemisel tuleb läbida meeletu kadalipp ja ega neid kerge saada ei ole. Kultuuri puudutavad summad on aga nii pisikesed, seega meelevaldselt ei ole siin midagi jagatud.
Nüüd majandusteemadest. Ojakivi küsib, kui kergekäeliselt on jagatud Euroopast tulnud rahasid.
Ansip tõdes jällegi, et tema on protestikandidaat Eesti valitsuse vastu.
Mart Helme tõdes, et EKRE nimekirja esimesed kolm nime on peibutuspardid.
Talvik protestib, et jälle antakse hääl Mart Helme.
Esimene etapp valimisstuudiost on läbi.
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/eesti-paevalehe-lugu-pani-trollivabriku-taistuuridel-undama?id=85058045
Hussar ja Toom nüüd vaidlevad, kas trollivabrikud on Eestis olnud või ei ole. Helme ütleb, et neil ei ole olnud ühtegi trollivabrikut.
Kaljurand: Ainuke süüdistus siin saalis on olnud Helme süüdistus SDE suunas, et nad hävitavad rahvusriike. See on demagoogia. See on vale. Täna ei ole Eestis ühtegi erakonda, kes tahaks hävitada rahvust. See, et te olete selle teema monopoliseerinud, ei ole ka õige. Sotsid seisavad Eesti eest sama palju, kui mitte rohkem, kui teie.
Mart Helme: Meid süüdistatakse populismis päevast päeva peavoolumeedias. Meil on selle üle ainult hea meel, sest nii nagu me Euroopa poliitikas räägime ainult Venemaast, siis Eesti poliitikas EKREST. Me täname!
Ansip: Eks populistid on ise põhjust andnud, miks neist räägitakse. Me ei peaks neist rääkima. Populistid ei saa nii palju hääli, et saada kolme hulka.
Evelin Ilves: Parempopulistid on kindlasti vihasemad ja õhutavad viha Euroopas rohkem, mis destabiliseerib kogu Euroopa elu tervikuna.
Talvik Viie tähe liikumisest: Nad ei ole vasakpopulistid. Nad ei ole ei liberaalid ega konservatiivid. Venemaa rahade juures unustame ära, et Eesti on olnud see toru, mille kaudu raha Venemaale voolab. See kõik on käinud läbi Eesti.
Helme: Kui räägime rahast - Toom ütles õigesti - Saksamaa elab Venemaa toorainest. Merkel annab Venemaale raha! Kes on suurem Vene sõber, kas Marine LePen, kes on võla tagasi maksnud, või Merkel, kes toetab Venemaad finantsiliselt agressiivse poliitika ajamiseks
https://twitter.com/joonaskulli/status/1131269994971578377
Toom, kas teate lahendust, kuidas lõpetada Moskva sekkumine? Toom: Olen nõus, et Venemaa raha ei ole hea, aga kas Hiina raha oleks hea? See peab olema läbipaistev ja tulema sealt, kus jagatakse ühiseid väärtusi. Olen ka nõus konsensusega, aga ka see peab olema selgelt läbipaistev. Praegu pole meil õrna aimugi, mis toimub EL-i nõukogus, kuidas seal konsensusi tehakse.
Marina Kaljurand: Moskva on mänginud liikmesriike üksteise vastu ja toetab teadlikult liikmesriike. Ka LePeni visiit Eestisse oli Venemaa jaoks hea.
Hussar Austria poliitikast: Vene raha on küsinud paljud paremäärmuslikud erakonnad üle Euroopa. Euroopa poliitikas on seda Venemaaga flirti liiga palju.
Ansip: Olen siinkohal Helmega ühel meelel, et konsensus on nö väljapressitud - kuid mitte nii südamest tulev konsensus on parem kui kellegi mahahääletamine.
Helme: Konsensus on tore asi ja seda on aetud taga kogu ajaloo. Tegelikult on see konsensus olnud väljapressitud. Tihti peale on see pool-vägistamise konsensus.
Mida tähendab Eesti jaoks, kui välispoliitikat ei kujundata ühtselt? Terras: Olen veendunud, et seal peab kõik olema konsensuslik. Toom: Saksamaa gaasist suur osa tuleb venemaalt ja seetõttu tuleb ka Nord Stream 2
Talvik õnnitles kõiki Elurikkuse päeva puhul. Euroopa poliitika Venemaa suhtes on silmakirjalik olnud. "Kummaline, kui Saksamaa Mercedes ehitab suure tehase Venemaale, aga Eesti põllumees imeb käppa," kommenteeris ta Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioone.
Mart Helme: Venemaa võib arvestada küüniliselt sellega, et annekteerimine, sõja alustamine ja muu selline on andestatav.
Esimesena saab sõna Riho Terras, teemaks on Venemaa. Terras kritiseeris Euroopa Nõukogu otsust Venemaale hääleõiguse tagasi andmise osas
Saatejuht Andres Kuusk tuletas meelde, et tuleb kindlasti kinni hoida ühe minuti reeglist! Õige kah!
https://twitter.com/EvelynSepp/status/1131270004530458630
Debatt on algamas!
Tuleb veel mõned minutid kannatada, sest spordiuudised tahavad samuti enne eetrit saada.
Osalised on juba stuudios end mõnusasti sisse seadnud. Kümne minuti pärast peaks debatt algama.
https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=245847
Üle neljandiku valijatest on oma hääle andnud. Kel see veel tegemata, saab oma otsuse kujundada näiteks tänase debati tulemusel.https://www.delfi.ee/news/eurovalimised2019/uudised/euroopa-parlamendi-valimiste-eelhaaletamisel-osales-veerand-valijatest?id=86294743