“See on võimalus, kuidas kaasata koolitamise protsessi ka tööandjad. Õpilane, kes asub õppima, teab sellise süsteemi korral täpselt, kus tulevikus töötama hakkab,” ütles Tallinna teeninduskooli direktor Erkki Piisang Eesti Päevalehele.

Leping õpilase, kooli ja ettevõtte vahel garanteerib õpilasele Piisangi sõnul töökoha ja tööandjale vajalike oskustega töötaja. Tööandjale on see kasulik lisaks ka sel moel, et ta saab osaleda koolitusprotsessis.

Ettevõtte erisoovidega arvestamise näiteks tõi Piisang töötaja koolitamise idamaise restorani kokaks. Seal peab lisaks üldistele oskustele tundma ka spetsiifilisi roogasid ja nende valmistamise kunsti.

Ettevõtted toetavad õppimist sellega, et võimaldavad õpilastel käia nii koolis kui ka töötada. Õppetöö toimub 2-3 päeva nädalas koolis ja ülejäänud ajal on praktika ettevõttes.

“Selline süsteem on väga efektiivne kutseõppes. Seni rakendasime seda müüjate koolitamisel, uuel õppeaastal tahame kelnerid juurde võtta,” rääkis Piisang kooli tulevikuplaanidest.

Tallinna linn hakkas eelmisel aastal väikeettevõtete toetamise raames finantseerima ettevõtetes praktikal olevate õppurite juhendajaid.