Lugeja tormikahjudest: mis sajandis me elame, et meil on elektrivõrk ikka veel postide otsas?

 (50)
Torm Viljandimaal
Foto on illustratiivneFoto: Kenno Soo

Üks lõputu tants läbi paljude aastate nende elektrikatkestuste ümber! Elekter oleks meil nagu selle leiutamise staadiumis! Ei mingeid edasiminekuid. Nagu sada aastat tagasi: mets maha, postid püsti ja traadid külge. Pidev võsa ja puude lõikamine liinide läheduses, pidevad postide murdumised, liinide katkemised juhtmete jäätumise tõttu, tuhandeid trafode vahetusi nende aastate jooksul.

Ja millise remonditehnika pargi ülalpidamine! Kas selle raha eest ei oleks juba mitu aega tagasi saanud õhuliinid kaablite vastu vahetada? Peaaegu kõik eespool loetletud juhtumid, lisaks katkestustest tulenevad kahjumid farmidele ja muudele tootjatele pluss elanikkonna koduseadmete rikked oleks olematud ja ammu hulk raha säästetud.

Mingil imelikul põhjusel on merekaabliga ka pidevalt üks katkestuste rida, mille sarnast pole siiani õnnestunud kusagilt mujalt maailmas leida. Toksi otsingusse ja ei leia ühtki "isekatkemist".

Kui merel laiavad laevad, siis mandril saaks vales kohas kaevaja silmapilkselt tabatud ja maksaks kahjud kinni. Mõned kaevamised koos ühendusmuhvi paigaldamisega moodustavad iga väikese tuulekese tekitatud kahjudest naeruväärse protsendi. Ma lihtsalt ei usu, et kaabelliin on kallim kui raudmastid ja liinitraadid koos pidevate hädade ja kuludega. Aja möödudes tooks kaabel ainult kasu.