Lugeja: miks toidupoed ja turvafirmad nõuavad, et inimene teeks iga päev vähemalt pool tundi tasuta tööd?

 (129)
Kaubandus - inimesed harjuvad eurodega
KassaFoto: Ilmar Saabas

Kaubanduses töötades on saanud reegliks teatud töölviibitud aja mittetasustamine. Olgu selleks siis kassiiride puhul kassa kokkuarvutamine või tööriietesse riietumine. Just viimase eest pragada saingi, kuna jõudsin tööpostile suisa 4 minutit lubatust hiljem! Samal ajal jäi hinge kripeldama: viibisin riietudes ju tööandja territooriumil ega olnud veetmas oma vaba aega vabalt valitud kohas.

Eriti nahaalselt suhtuvad oma töötajatesse turvafirmad. Need ettevõtted eeldavad, et töötajale kohe meeldib iga jumala vahetuse kohta vähemalt pool tundi tasuta tööd teha. Nimelt nõuab keskmine turvafirma oma alluvalt objektile saabumist veerand tundi enne tööaega.

Samal ajal ootavad need lahked härrad lisaks, et töötaja ka vahetuse üle annaks, veerand tundi põhjalikult uue vahetuse inimesega tööl toimunust vesteldes. Nii kogunebki kuu lõikes kenasti tööaega, mille tasustamisest tööandja kuuldagi ei taha. Olevat ju turvatöö niisama passimine ning see pool tundi iga vahetuse kohta ei võtvat inimesel tükki küljest ära.

Kunagi ühes odavpoeketis töötades vaatasin kogu aeg kõrvalt, kuidas vahetuse vanem lasi kassiiridel pärast tööaja lõppu kassasid kokku arvutada ja oma kassat puhastada. Tööpäev kui selline lõppes punktipealt kell 23.00 ja alles siis võis kassiir oma töökohta koristama asuda.

Seotud lood:

Samal ajal juhtus tihti seda, et mõned hilised kliendid tahtsid teenindamist ka pärast kella kukkumist. Ka siis pidi vagur kassiir need hilised saabujad kenasti lõpuni teenindama ning oma tasustamata kassalugemist ja koristamist veel hiljem alustama.

Eesti tööandjal on veel pikk tee käia oma alluvate innustamise ja töö väärilise tasustamiseni. Senikaua aga valitseb mentaliteet: kui sul kõrgharidust ja viieaastast töökogemust pole, ei ole sul ka inimväärset palka ja elu vaja.

Hea lugeja, kas ka sinu töökohal nõutakse, et täidaksid tööülesandeid ajal, mille eest sulle palka ei maksta? Anna teada kommentaariumis või kirjuta aadressil rahvahaal@delfi.ee !