Lugeja: miks haiseb Ülemiste järve ääres reovee järgi ja kas joogivesi on ikka puhas?

 (26)
Ülemiste veepuhastusjaam
Ülemiste veepuhastusjaam Foto: MARI LUUD

Delfi lugeja kirjutas toimetusele, et iga päev tungib Ülemiste järve ääres autosse hingemattev reovee hais. "Mõned kuud tagasi see puudus ja ka sügisel ei tundnud seda. Kas tõesti me sellist haisvat vett peame joome Tallinnas?"

Vastab AS Tallinna Vesi kiendisuhete ja kommunikatsiooni juht Eliis Vennik:

"Oleme piirkonnas leviva ebameeldiva lõhnaga kursis ja meile teadaolevalt tegeleb teemaga Keskkonnainspektsioon, kelle vastutusalas on lõhnahäiringutega tegelemine. Küll aga saame kinnitada, et ebameeldiva lõhna põhjuseks ei ole Ülemiste järv. Vee kvaliteeti Ülemiste järves jälgitakse pidevalt ja muretsemiseks ei ole põhjust. Samuti nagu analüüsime jaama sisenevat toorvett, võtame regulaarselt proove ka linna veevõrgu erinevatest osadest. Joogivee kvaliteet on samuti väga hea ja seda võib julgelt juua.

Enne veevõrku suunamist läbib järvest ammutatud vesi väga põhjaliku puhastusprotsessi, mis kestab pea 15 tundi. Puhastusprotsessi käigus eemaldatakse veest kõik üleliigne, et sellest saaks värvitu, lõhnatu ja puhas joogivesi. Selleks kasutatakse erinevaid võresid, filtreeritakse vett esmalt mikrofiltri ja hiljem söe- ja liivafiltri abil, puhastatakse vett osooni abil, lisatakse koagulanti ning flokulanti jne. Puhastusprotsessi viimases etapis lisatakse veele tulenevalt seaduse nõuetest joogivee hea kvaliteedi tagamiseks ka kaugemates linnaosades väikeses koguses kloori."